Ljudi sve dulje žive ako se usporede najsurovija područja Afrike s najbogatijim dijelovima Kalifornije.
Također, jaz između očekivanog životnog vijeka muškaraca i žena se smanjuje, objavili su istraživači sa španjolskog Universidad de Alcalá u časopisu PLoS One.
Autori su podijelili svjetsko stanovništvo u pet klastera i otkrili da je svako područje pokazalo duži životni vijek i manje razlika među spolovima u posljednjih 30 godina. Također su rekli da njihovi podaci predviđaju da će se ti trendovi nastaviti u sljedećem desetljeću.
No, iako su sve sigurniji i sigurniji uvjeti za plave ovratnike značili da muškarci manje umiru na poslu, stručnjaci vjeruju da nikada neće prosječno produžiti životni vijek žena zbog stanja uzrokovanih njihovim Y kromosomom, što se čini povezano s povećanim rizikom smrtonosnih, nezaraznih bolesti.
Što se tiče očekivanog životnog vijeka, istraživači su otkrili da je većina zemalja u svijetu zabilježila poboljšanje dugovječnosti u posljednja dva stoljeća prema podacima sa svih kontinenata između 1990. i 2000.
Korištene mjere bile su očekivani životni vijek pri rođenju i osam drugih pokazatelja smrtnosti iz Podaci Odjela za stanovništvo Ujedinjenih naroda koji se odnose na 194 zemlje.
Zatim su zbrojili te zemlje kako bi stvorili pet zasebnih klastera na temelju njihovih karakteristika smrtnosti i dugovječnosti između 1990. i 2010. godine.
U svih pet klastera zemalja, istraživači su otkrili da se očekivani životni vijek produljuje i da se jaz u smrtnosti muškaraca i žena smanjuje. Istraživači su također proširili svoj model kako bi predvidjeli ishode za grupacije u 2030. i pronašli nastavak ovih trendova.
Iako su se sva područja poboljšala, pokazalo se da je Afrika regija s najznačajnijim poboljšanjima u pokazateljima smrtnosti.