U staroj židovskoj teokraciji Bog je preko svojih proroka birao i postavljao kraljeve. Trebaju li danas kršćani glasati na izborima?
Danas neki vjeruju da kršćanin ne bi trebao imati nikakve veze s politikom, ali Biblija to ne uči. Zapravo, Isus je rekao: “Podajte, dakle, caru carevo, a Bogu Božje.” (Matej 22, 21). Ovdje On jasno govori o odnosu kršćanina prema državi. Uplitanje ne bi prekršilo Božju volju, kao što su tvrdili vjerski vođe u Isusovo vrijeme ( Matej 22, 17).
Biblija nam daje dosta primjera pojedinaca koji su imali političke dužnosti u državi, poput Josipa u Egiptu, Daniela u Babilonu i Mordekaja u Medo-Perziji.
Trebaju li kršćani glasati na izborima?
Bog sasvim sigurno ima kontrolu nad svime, ali to ne znači da ne bismo trebali učiniti ništa kako bismo promicali Njegovu volju. Zapovjeđeno nam je da se molimo za naše vođe (1. Timoteju 2, 1-4). Što se tiče politike i vodstva, u Bibliji postoje dokazi da Bog ponekad nije bio zadovoljan ljudskim izborom (Hošea 8, 4). Velik dio patnje na zemlji je zbog bezbožnog vodstva (Izreke 28, 12).
Biblija kršćanima daje upute da se pokoravaju legitimnom autoritetu, osim ako to nije u suprotnosti s Božjom Riječi.
“Svaka duša neka se podlaže vlastima nad sobom. Jer nema vlasti doli od Boga: koje postoje, od Boga su postavljene. Stoga tko se suprotstavlja vlasti, Božjoj se odredbi protivi; koji se pak protive, sami će na se navući osudu. Vladari doista nisu strah i trepet zbog dobra, nego zbog zla djela. Hoćeš li se ne bojati vlasti? Dobro čini pa ćeš imati pohvalu od nje! Ta Božji je ona poslužitelj – tebi na dobro. Ako li zlo činiš, strahuj! Ne nosi uzalud mača! Božji je ona poslužitelj: gnjev njegov iskaljuje na onome koji zlo čini. Treba se stoga podlagati, ne samo zbog gnjeva nego i zbog savjesti.” (Rimljanima 13, 1-5)
PROČITAJTE: Kako bi kršćani trebali glasovati?
Kao nanovo rođeni vjernici, trebali bismo težiti odabiru vođa koji poštuju kršćanska načela. Kandidati ili prijedlozi koji krše biblijske zapovijedi o životu, obitelji, braku ili vjeri nikada ne bi trebali biti podržani (Izreke 14, 34).
Glasanje je prilika za promicanje, zaštitu i očuvanje božanske vlasti
Kršćani u mnogim zemljama ovoga svijeta su potlačeni i progonjeni. Oni pate pod vladama koje su nemoćni promijeniti i vladama koje mrze njihovu vjeru i ušutkavaju njihove glasove. Ti vjernici propovijedaju evanđelje Isusa Krista riskirajući vlastiti život. U naše vrijeme ima puno onih koji Boga i Njegovu Riječ žele potpuno istisnuti iz javne arene. Glasanje je prilika za promicanje, zaštitu i očuvanje božanske vlasti. Propuštanje te prilike znači dopuštanje onima koji bi ocrnili Boga da imaju svoj put u našim životima. Vođe koje biramo – ili ne činimo ništa da ih smijenimo – imaju veliki utjecaj na naše slobode. Oni mogu odlučiti zaštititi naše pravo na vjersku slobodu i pravo na širenje evanđelja ili mogu ograničiti ta prava. Oni mogu voditi našu naciju prema pravednosti ili prema moralnoj propasti.
“Pokoravajte se svakoj ljudskoj ustanovi radi Gospodina: bilo kralju kao vrhovniku, bilo upraviteljima jer ih on šalje da kazne zločince, a pohvale one koji dobro čine. Doista, ovo je Božja volja: da čineći dobro ušutkate neznanje bezumnika. Kao slobodni ljudi – ali ne kao oni kojima je sloboda tek pokrivalom zloće, već kao Božje sluge – sve poštujte, bratstvo ljubite, Boga se bojte, kralja častite!” (1. Petrova 2, 13-17)