Krvni tlak je sila kojom krv pritišće stijenke krvnih žila tijekom vremena i tijekom srčanog ciklusa. Vrijednosti mogu biti uvjetovane brojnim čimbenicima, a prema njima se može steći uvid u vitalne funkcije. Liječnici ističu kako je stoga vrlo važno znati ga pravilno izmjeriti kod kuće jer se tako na vrijeme može otkriti zdravstveni problem.
Sistoličke vrijednosti su veći brojevi, nastali tijekom pumpanja krvi iz srca, dijastoličke vrijednosti su niže vrijednosti, koje se registriraju kada srce prima krv iz tijela.
Optimalne vrijednosti krvnog tlaka su do 120/80 mmHg. Prema europskim preporukama iz 2018., hipertenzija ili povišeni arterijski krvni tlak je vrijednost tlaka veća od 140/90 mmHg.
Što je tlak veći, to je veći rizik od kardiovaskularnih komplikacija, koje bolesnici ipak mogu spriječiti adekvatnom terapijom, koja uključuje kontrolu tlaka u kućnim uvjetima.
– Kućno mjerenje vrlo je važno za praćenje učinka terapije i rano otkrivanje povišenog tlaka. Kada tlak mjerimo kod kuće, važno je ispuniti neke preduvjete. Priprema za mjerenje krvnog tlaka je neophodna kako bi se izbjegli čimbenici koji mogu odmah utjecati na povećanje krvnog tlaka. Ne preporučuje se tjelesna aktivnost 20 do 30 minuta prije kućnog mjerenja, ne smije se pušiti, piti kava, alkohol, jesti hranu – kaže specijalist interne medicine – kardiolog prof. dr. Dragan Lović, član Znanstvenog menadžmenta Europske udruge za hipertenziju (ESH).
Nitko nema iste vrijednosti tlaka tijekom 24 sata
Liječnici objašnjavaju da tlak nije stalna vrijednost i da nitko nema iste vrijednosti tlaka tijekom 24 sata. Krvni tlak je najniži od 2 sata poslije ponoći, nakon čega počinje rasti i malo je viši ujutro jer nas priprema za buđenje i radne obveze.
Kod mjerenja tlaka potrebno je imati adekvatan aparat, prof. Dr. Lović navodi kako najpreciznije vrijednosti za kućno mjerenje krvnog tlaka daju automatski uređaji s manžetnom koja se veže na nadlakticu. Aparati moraju biti kalibrirani.
– Prilikom mjerenja krvnog tlaka potrebno je sjediti na stolici za stolom, tijelo treba biti u pravilnom položaju, manšeta mora biti zavezana najmanje dva centimetra iznad nadlaktice, ruka treba biti na stolu. Bitno je da je osoba opuštena i da nije pod velikim stresom. Samo mjerenje krvnog tlaka najbolje je obaviti kod kuće, do dva mjerenja u razmaku od jedne do tri minute. Upisuju se obje vrijednosti, s tim da neki digitalni uređaji automatski registriraju te vrijednosti, srednja vrijednost između dva mjerenja bila bi najpreciznija – naglašava prof. dr. Lović.
Najbolje je tlak mjeriti u jutarnjim satima
U slučaju da se učinci liječenja kontroliraju mjerenjem, najbolje je, kako objašnjava prof. Lović, ako tlak mjerimo u jutarnjim satima, idealno vrijeme bi bilo između 7 i 10 sati, bez obzira jesmo li prije toga uzeli terapiju. Bilo bi dobro provjeriti vrijednosti popodne između 16 i 18 sati.
– Ne dok smo na poslu, nego kasnije, nakon ručka i malog odmora. Na temelju tih vrijednosti, koje je dovoljno mjeriti 3 do 4 puta tjedno, liječnici mogu vidjeti ima li eventualnih skokova tlaka i je li terapija dobra – kaže dr. Lović.
Tlak je poželjno mjeriti u tihoj prostoriji s ugodnom temperaturom, savjet je da prije mjerenja sjedite 3 do 5 minuta dok se potpuno ne opustite. Ne bismo trebali razgovarati tijekom ili između mjerenja.
– Kada se registriraju povišene vrijednosti tlaka, nema potrebe odmah uzimati lijekove. Preporuča se u takvoj situaciji napraviti pauzu i pustiti bolesnika da se odmori 15 do 20 minuta, malo opusti i zatim ponovno izmjeri krvni tlak. Ako u naknadnom razdoblju dođe do pada krvnog tlaka, to je reakcija na mjerenje krvnog tlaka, ako nema pada tlaka, pacijent se treba javiti liječniku i provjeriti terapiju – savjetuje prof. dr. Lović.