Kalifornijski startup Heliospect Genomics, jedan od pionira na području “genetskog predviđanja”, nudi imućnim parovima mogućnost probira embrija prema IQ-u, otkriva britanski Guardian.
Tajne snimke koje je prikupila organizacija “Hope Not Hate”, posvećena borbi protiv rasizma i fašizma, pokazuju kako se čelnici Heliospecta otvoreno hvale metodom genetskog screeninga koja, navodno, može podići IQ budućeg djeteta za više od šest bodova.
Kako piše Guardian, ova usluga košta oko 50.000 dolara za pregled stotinjak embrija i namijenjena je bogatim roditeljima koji koriste medicinski potpomognutu oplodnju.
– Svatko može imati djece koliko želi, a djeca će mu biti zdrava i pametna. Bit će fantastično – rekao je Michael Christensen, izvršni direktor Heliospecta, u videu iz studenog 2023. godine.
U drugom videu jedan od zaposlenika objašnjava klijentima da Heliospect može rangirati embrije prema “IQ-u ili nekim ‘nepoželjnim’ karakteristikama” koje navodno uključuju rizik od pretilosti i mentalnih bolesti.
Poslovanje “u skladu sa zakonom”
Čelnici Heliospecta rekli su Guardianu da rade u skladu sa zakonima i propisima SAD-a i Kalifornije. Dodali su da tvrtka trenutno radi u “stealth modu” dok se priprema za javno lansiranje, te da je usluga još u fazi razvoja.
Na službenoj web stranici tvrtke, Heliospect Genomics najavljuje revolucionarni pristup medicinskoj genetici, pozivajući pojedince i obitelji da otključaju potencijal genetskih podataka za donošenje informiranih odluka o zdravlju i dobrobiti.
Možete odabrati i spol djeteta
Preimplantacijska genetska dijagnoza (PGD) omogućuje probir embrija kako bi se eliminiralo oko 400 genetskih poremećaja , uključujući Downov sindrom i cističnu fibrozu, te čak smanjila vjerojatnost razvoja nasljednog raka. U nekim zemljama PGD se također koristi za odabir spola djeteta.
Stručnjaci naglašavaju da je inteligencija vrlo složena i još uvijek nedovoljno istražena osobina koju oblikuju ne samo stotine, već možda i tisuće gena, već i čimbenici okoline. Unatoč tome, Heliospect već nudi odabir na toj osnovi, što otvara niz etičkih pitanja.
– Heliospectova ponuda odabira embrija prema kvocijentu inteligencije otvara ozbiljne etičke dileme. Ta praksa podrazumijeva selekciju osobina koje nemaju direktne veze sa zdravstvenim stanjem, što može dovesti do društva u kojem se pojedini genetski atributi smatraju superiornima – rekao je dr. Tvrtko Jolić, etičar s Instituta za filozofiju u Zagrebu.
Dodaje da to podsjeća na eugeničke prakse 20. stoljeća, iako je sada riječ o privatnoj inicijativi.
Jolić također ističe da selektivna genetika Heliospecta može stvoriti tržište “dizajnerskih beba”, gdje će samo oni koji imaju financijskih mogućnosti imati pristup genetskom “poboljšanju”, što dodatno produbljuje društvene nejednakosti i stvara pritisak na roditelje.