Postoji niz razloga zašto vaši dani možda nisu veseli i vedri u vrijeme blagdana. To može biti prepun društveni kalendar, rokovi na poslu, gubitak voljene osobe, zimski dani bez sunca … Evo kako zaštititi svoje mentalno zdravlje tijekom blagdanske sezone.
Istraživanje Američkog psihološkog udruženja iz 2023. pokazalo je da se 89% odraslih Amerikanaca osjeća pod stresom tijekom blagdanske sezone, a 41% ih je prijavilo više razine stresa u usporedbi s ostalim razdobljima u godini. Ovaj stres može dovesti do fizičke bolesti, depresije, tjeskobe i zlouporabe tvari. Navedeni razlozi uključuju nedostatak vremena, financijski pritisak, darivanje i obiteljska okupljanja.
Da stvar bude gora, National Alliance on Mental Illness primijetio je da 64% osoba koje žive s mentalnom bolešću osjeća da im se stanje pogoršalo oko praznika.
Međutim, postoje načini koje donosi McLean Hospital na koje se možemo pripremiti i, nadamo se, odvratiti dio povećanog stresa blagdana.
1. Nedostaje vam “blagdanski duh”
Biti okružen vedrinom može biti stigmatizirajuće kada ne osjećate istu razinu entuzijazma kao drugi. Što možete učiniti u vezi s tim? Prepoznajte da se ne trebate prisiljavati da budete sretni i da je dobro priznati osjećaje koji nisu radosni; zapamtite da niste jedini koji se tako osjećate. Izbjegavajte umrtvljivanje ili izbjegavanje osjećaja upotrebom alkohola ili drugih tvari koje pogoršavaju tjeskobu i depresiju.
Prema dr. Elsi Ronningstam, psihologinji u bolnici McLean: “Važno je razumjeti da okidači za prazničnu tjeskobu dolaze iz mnogih izvora. Sjećanja, stresni obrasci koji se pojavljuju svakih praznika ili potencijalne nove krize uobičajeni su okidači”, kaže ona.
2. Preplavljeni ste tugom i gubitkom
Ako živite s tugom, gubitkom, traumom ili usamljenošću, može biti lako usporediti svoju situaciju s drugima, što može povećati osjećaj usamljenosti ili tuge.
Što možete učiniti u vezi s tim? Ako se obilježavanje blagdana trenutno čini neautentičnim, ne morate se prisiljavati na slavlje. Za to vrijeme povežite se s grupom za podršku, terapeutom, vjerskom zajednicom ili prijateljima koji vas razumiju. Što je više moguće, dajte do znanja svojim voljenima kako vas mogu podržati, bilo da vam pomažu u kupovini ili se sastaju u običnoj šetnji. Ljudi često žele pomoći, ali ne znaju što reći ili odakle početi.
PROČITAJTE: Molitva za unutarnji mir
3. Osjećate pritisak da sudjelujete u aktivnostima – i ne želite sudjelovati u njima
Svi mi imamo svoju osobnu povijest s blagdanima. Sanjamo o tome kakvi bi trebali biti, što može biti opasna perspektiva.
Što možete učiniti u vezi s tim? Prihvatite svoja ograničenja i budite strpljivi i s drugima. Pokušajte vidjeti tuđa gledišta i shvatite da se svi osjećamo barem malo pod stresom.
Dajte prioritet najvažnijim aktivnostima ili rasporedite druženja za vrijeme nakon blagdana: ako se osjećate preopterećeni društvenim obavezama i onim što drugi traže od vas, naučite kako se osjećati ugodno reći “ne”.
4. Pod stresom ste zbog davanja darova
Prema Marku Longsjou vrlo je uobičajeno biti uhvaćen u komercijalizaciju i marketing praznika. Možemo se osjećati pod stresom zbog trošenja ili zbog pokušaja da pronađemo pravi dar.
“Oglašivači će iskoristiti našu osjetljivost”, kaže Longsjo, “ali mi imamo mogućnost staviti to u perspektivu i podsjetiti se da smo mi ti koji stvaramo tu tjeskobu i mi smo ti koji je možemo smanjiti.”
Što možete učiniti u vezi s tim? Razmislite koliko novca možete bez problema potrošiti i držite se iznosa (…) Također možete na neki način pomoći susjedu, prijatelju, članu obitelji ili strancu. Čin darivanja je važniji od poklona. Naša velikodušnost može biti dar nama samima, jer kada se usredotočimo na druge, a manje na sebe, težimo smanjenju tjeskobe.
5. Uopće nema previše sunčeve svjetlosti i to utječe na vaše raspoloženje
Na sjevernoj hemisferi blagdani se podudaraju sa zimskim nedostatkom sunčeve svjetlosti. Manja izloženost prirodnom svjetlu može dovesti do novih ili pojačanih simptoma depresije.
Što možete učiniti u vezi s tim? Pokušajte dobiti što više sunčeve svjetlosti. Kako biste poboljšali raspoloženje i regulirali san, rasporedite vježbe na otvorenom sredinom dana kada je sunce najjače. Ako možete, radite blizu prozora tijekom cijelog dana.
Ako se osjećate beznadno, imate suicidalne misli ili promjene u apetitu i obrascima spavanja, razgovarajte sa svojim liječnikom.
6. Sami ste ili se osjećate izolirano
Iako je istina da mnogi od nas imaju prijatelje i obitelj s kojima se mogu povezati tijekom blagdanske sezone, postoji i opasnost da ostanemo izolirani. Ako imate predispoziciju za depresiju ili anksioznost, može biti posebno teško doprijeti do drugih.
Što učiniti u vezi s tim? Podsjetite se na ljude, mjesta i stvari zbog kojih se osjećate sretno. Razmislite o zakazivanju redovnog poziva ili videorazgovora s prijateljima. Iskoristite druge načine povezivanja, uključujući slanje čestitki i komunikaciju s obitelji i prijateljima putem telefona, SMS-a, e-pošte i društvenih mreža.
Umirujuće aktivnosti, kao što su čitanje, meditacija i bilježenje zahvalnosti, mogu biti korisne ako se ne osjećate ugodno u društvenim situacijama.
Ne zaboravite na brigu o sebi. Svjesni smo važnosti uravnotežene prehrane, umjerene tjelovježbe i puno sna, ali budući da u ovo doba godine ima toliko stvari koje nam odvlače pažnju i stresa, gubimo iz vida neke osnovne potrepštine. Moramo se pobrinuti za sebe i obratiti sve veću pažnju na ispunjavanje ovih područja naših života kako se približavaju praznici.
Razgovarajte sa svojim stručnjakom za mentalno zdravlje ili liječnikom primarne zdravstvene zaštite ako se osjećate tjeskobno ili depresivno dulje od dva tjedna ili ako su praznici davno prošli, a još uvijek se osjećate pod stresom, tjeskobom ili depresijom.