Riječ radost dolazi od grčke riječi ”chara”, što znači ”biti iznimno sretan”. Iako sreća može doći i otići ovisno o okolnostima i ljudima kojima smo okruženi, radost je drugačija.
Jakovljeva 1, 2 nas uči: „Pravom radošću smatrajte, braćo moja, kad upadnete u razne kušnje…“ Kako je moguće povezati iskušenja s radošću? Zato što je radost povezana s unutrašnjim mirom i zadovoljstvom.
Radost traje i nije povezana s vanjskim, nego s unutrašnjim okolnostima. Ovakvu vrstu radosti pronalazimo u Bogu.
Ustrajati u iskušenjima
Kako možemo pronaći radost u Bogu? Jakovljeva 1, 3-4 nas uči: „Znajući, da kušanje vaše vjere gradi strpljivost. A strpljivost neka ima savršeno djelo, da budete savršeni i potpuni, bez ikakva nedostatka.“ Radost u Bogu pronalazimo dok ustrajemo kroz iskušenja s Njegovom pomoći. Tijekom iskušenja naša vjera u Boga postaje sve snažnija i zrelija.
Ovo je jasno prikazano u poslanici Filipljanima, koju je napisao apostol Pavao dok je bio utamničen u Rimu. Unutar te poslanice koristio je riječi ”radost, radovati se” i ”radosno” šesnaest puta, kako bi nas naučio kako posjedovati istinsko zadovoljstvo u Isusu Kristu, bez obzira na okolnosti u kojima se nalazili.
VIDI OVO: Izgubili ste radost? Bog vam je može vratiti, a ovih 10 biblijskih stihova vam mogu pomoći
Okovan i svjestan da se njegov život bliži kraju, Pavao je govorio o svojoj vjeri i povjerenju koje je imao u Krista te o svojoj perspektivi na patnju.
U Filipljanima 1, 12-24 vidimo kako Pavao govori da su, tijekom njegovog dvogodišnjeg boravka u tamnici, svi rimski stražari čuli Evanđelje od njega i da se Evanđelje čak proširili i po cijelom Rimu. U 18. stihu Pavao govori sljedeće: „Što dakle? Dok se na svaki način propovijeda Krist, bilo izlikom, bilo iskreno, ja se za to i radujem, a i radovat ću se.“
Kako dobiti ovakvu radost?
Važno je da kršćani posjeduju radost. Ona je toliko važna da je Krist, prije nego što su Ga uhitili, govorio o njoj: „To sam vam govorio da moja radost bude u vama i da vaša radost bude potpuna.“ (Ivan 15, 11) Analizirajmo ono što je Isus rekao, kako bismo i sami znali kako dobiti ovakvu radost:
- „Ostanite u meni i ja u vama. Kao što loza ne može donijeti roda sama od sebe, ako ne ostane na trsu, tako ni vi ako ne ostanete u meni. Ja sam trs, vi loze. Tko ostaje u meni i ja u njemu, taj donosi mnogo roda. Uistinu, bez mene ne možete učiniti ništa.“ (Ivan 15, 4-5)
- „Kao što je Otac ljubio mene tako sam i ja ljubio vas; ostanite u mojoj ljubavi. Budete li čuvali moje zapovijedi, ostat ćete u mojoj ljubavi; kao što sam i ja čuvao zapovijedi Oca svoga te ostajem u ljubavi njegovoj.“ (Ivan 15, 9-10)
Najprije pogledajmo što znači ”ostati” na lozi. Primijetimo da je priroda grane takva da se potpuno predaje lozi i da postoji samo radi loze. Isus želi da se mi na isti način u potpunosti predamo Njemu i da živimo za Njega. Drugo, trebamo ovisiti o Kristu. Grana ne može učiniti ništa bez loze. Samo onda kada odustanemo od samih sebe, Bog može činiti sve što želi kroz nas. Treće, trebamo počivati u Njegovoj ljubavi. Četvrto, trebamo biti poslušni Kristu.
Od ključne je važnosti da u našim životima imamo radost. U suprotnom, nećemo moći biti vjerodostojni svjedoci za Krista.
Izvor: Biblword.net; Prijevod: Ivan H.