Kada prolazite kroz boli i nevolje koje vam se čine užasno teške, zapamtite da vas Bog vas želi nešto naučiti. Dobro otvorite svoje oči!
Već 60 godina, generacija za generacijom nalazi utjehu u onome što je C. S. Lewis napisao na temu boli i patnje. Trajna vrijednost njegovog pisanja djelomično leži u činjenici kako je tom «problemu» dodao značajnu dozu kršćanskog realizma, a taj lijek je možda značajniji sada nego ikada prije.
Nije neobično čuti televizijske propovjednike gdje govore publici kako Bog ”ne želi da budete bolesni”. Teško je zamisliti kako su ovakve izjave na ohrabrenje nekome tko je u invalidskim kolicima ili dugo vremena boluje od multiple skleroze.
U najboljem slučaju, ti propovjednici su zbunjeni. Biblija jasno pravi razliku između našeg sadašnjeg zemaljskog života i našeg budućeg nebeskog doma. Približava se dan kada više neće biti smrti i tugovanja, plača i boli.
Međutim, svatko tko se osvrne na ljudsko stanje iskreno mora priznati kako taj dan još uvijek nije stigao. Možda se mnogi od nas ne suočavaju sa ”tužnom rutinom monotonog jada”, kako to Lewis piše, ipak rijetki su oni koji nisu opterećeni kakvom tegobom i problemom.
Teškoće se mogu mogu pokazati kao naši prijatelji
Iako nam teškoće koje nas snalaze izgledaju kao neprijatelj, zapravo se mogu pokazati kao pravi prijatelj. Jakov u svojoj poslanici ohrabruje čitatelje neka kušnje i tegobe prihvate kao prijatelja umjesto da na njih gledaju kao na neprijatelja. Umjesto bježanja i skrivanja, moramo se suočiti s teškoćama svjesni da su one tu kako bi nas iskušale i poboljšale. Lewis ne piše kako je patnja sama po sebi dobra, već ukazuje na otkupljujući i posvećujući učinak patnji.
VIDI OVO: 6 sigurnosti od Boga koje vam daju nadu u vrijeme patnje
U 32 godine pastorske službe imao sam prilike doći u izravan kontakt s ljudima u čijim su se životima patnje i boli pokazale kao prava milost. Sjećam se nuklearnog fizičara u našoj crkvi u Škotskoj koji je dolazio u crkvu iz poštovanja prema svojoj ženi i trima kćerima. Slušao bi propovijedi s uljudnom ravnodušnosti, primio je knjigu John Stotta, Osnove kršćanstva, no i dalje je bio siguran u svojem oklopu znanosti.
Tek kada mu je četvrto dijete, sin, umrlo sa 11 mjeseci on je čuo megafon. Postavši svjestan kako njegov svjetonazor jednostavno nije u stanju nositi se s tragedijom i gubitkom našao se u traganju koje je sezalo izvan njegovog svijeta sjena gdje se našao u zagrljaju Boga koji je bio tu za njega. Ovom strašnom patnjom, koja je bila toliko potrebna, Bog je pobijedio njegovu buntovničku volju i doveo ga u mjesto mira.
Bog upotrebljava patnje kako bi odvojio Svoju djecu od lažne sreće
Bog također upotrebljava patnje kako bi odvojio Svoju djecu od izvora lažne sreće. Kršćanin će možda biti malo omamljen na suncu, ali neće zaspati usred požara ili poplave. Svi mi znamo kako je vrlo lako ne misliti baš puno na Boga kada nam sve ide od ruke. Međutim, kakva li se samo promjena dogodi kada nam, primjerice, nalaz biopsije bude pozitivan. Oštar napad tjeskobe razara sve iluzije on našoj samodostatnosti. Bog je toliko milostiv da nas protrese i vrati nas na mjesto ovisnosti o Njemu.
VIDI OVO: Božji razlozi zbog kojih patnje dolaze u naše živote
Iskustvo boli, ako je posvećeno, osvijestit će nas za trpljenja s kojima se drugi susreću i obzirnije ćemo se odnositi prema njima. Kada boli i razočaranja postanu prilika za omekšavanje naših srca tada možemo i očekivati privilegij sposobnosti suosjećanja s tuđim tegobama. Isus, Veliki Pastir i naš Veliki Svećenik ”suosjeća sa našim teškoćama” i dao nam je primjer koji trebamo slijediti.
Bog nas u boli uči lekcije koje nikada ne bismo naučili u satima zdravlja
Trebali bismo se zabrinuti kada onima koji su pozvani poučavati i voditi manjka suosjećanja i blagosti za slabe i napaćene. Premda sam osobno tek umočio prst u more patnje, jasno mi je kako Bog upotrebljava upravo te samotne noćne sate kako bi nas naučio lekciju koju nikada ne bismo naučili u svijetlim satima zdravlja. Tada možemo potvrditi istinitost Willam Cowperove izjave kako ”iza namrgođene providnosti skriva se Božje nasmiješeno lice”.
VIDI OVO: Sudbina koju vam je Bog namijenio je bolja od svih vaših planova
Ovime smo tek zagrebli po površini ove duboke teme. Čitatelju bih na razmišljanje ostavio dvije stvari. Prvo, razmislite kako su patnje i boli često načini na koje nas Bog disciplinira i kako upravo u tome leži dokaz i pečat našeg posinjenja (Hebrejima 12,5). Drugo, razmislite o popravnom, korektivnom, aspektu nedaća kako o njima piše psalmista. (Psalmi 119,67.71)
Lewis nam pomaže shvatiti da kada se megafon boli oglasi u našim životima i životima naših nevjernih prijatelja i susjeda, da se ne usudimo reagirati bilo kakvim površnim trijumfalizmom ili potonuti u bezdan pesimizma. Kada se oni čiji su životi obilježeni tihim očajanjem i koji su bolno svjesni svojih teškoća okrenu ka Kristu za pomoć, to nije zato jer su naši životu oslobođeni kušnji, već zato što smo iskreni o vlastitim patnjama i teškoćama. Nećemo pokušavati odgovoriti na sva pitanja jer znamo kako Bog ima Svoje tajne (Ponovljeni zakon 29,29). Također ćemo potvrditi da iako nam je Božja svrha misterij ipak ćemo znati da smo sigurni u Njegovoj ljubavi i željeti ćemo upoznati druge s našim Bogom, koji je ušao u naše žalosti i patnje.
Autor: Alistair Begg; Prijevod: Danijela V.; Izvor: Ligonier.org