Ova novogodišnja odluka će vam definitivno unaprijediti cijeli život. U nastavku otkrivamo o čemu je riječ!
Biblija je naša nebeska mana. Ona je kruh života. Međutim, većina nas često žuri kroz svaki dan, a da čak ne jede ni svoj jutarnji obrok – Riječ Božju. Štoviše, nastavljamo cijeli dan ne nadoknađujući to u podne ili navečer.
Tijekom svog kršćanskog života naučio sam da nikada ne gubiš vrijeme koje provodiš s Bogom. Čitanje Biblije, kao nijedna druga aktivnost, ima svoje prednosti.
1. Čitanje Biblije poboljšava vaše zdravlje
Prilično je očito da čitanje Biblije poboljšava vaše duhovno zdravlje. Ali što je s vašim fizičkim zdravljem, vašim emocionalno zdravljem?
Prema web stranici klinike Mayo, mnogi fizički i emocionalni zdravstveni problemi rezultat su stresa koji “može utjecati na vaše tijelo, vaše misli i osjećaje te vaše ponašanje.” Zapravo, nekontrolirani stres “može pridonijeti mnogim zdravstvenim problemima, poput visokog krvnog tlaka, bolesti srca, pretilosti i dijabetesa”. Uobičajeni učinci stresa na vaše tijelo uključuju bolove u prsima, bolove u mišićima, umor i probleme sa spavanjem. Stres može dovesti do emocionalnih problema kao što su ljutnja, depresija i tjeskoba.
Kako vam čitanje Biblije pomaže u kontroli stresa? “Božje ljubavno pismo nama”, Biblija, cijelo vrijeme podsjeća da vas je Bog stvorio na svoju sliku i da vas duboko voli, čak i kada odlutate od Njega. Biblija nudi ohrabrenje, snagu, mir, nadu …
U Luki 12 Isus govori svojim učenicima i nama da ne brinemo. Apostol Pavao ponavlja to u Filipljanima 4, 6-7: “Ne budite zabrinuti ni za što, nego u svemu molitvom i prošnjom sa zahvaljivanjem očitujte svoje želje Bogu. I mir Božji, koji nadilazi svaki razum, čuvat će srca vaša i misli vaše u Kristu Isusu.”
2. Čitanje Biblije poboljšava vaš život
David je rekao za Božju Riječ da je “nozi mojoj svjetiljka i svjetlo mojoj stazi.” (Psalam 119, 105) Biblija vam može pokazati prave korake koje trebate poduzeti. Ona je savršen vodič za život, jer uključuje:
- Mudrost: Biblija je puna mudrosti. Salomon, koji je molio za mudrost i koristio je da vodi Izrael, daje obilje mudrih savjeta u nekoliko knjiga Starog zavjeta. Evanđelja bilježe Isusova učenja, kojega čak i kritičari smatraju učiteljem bez premca.
- Zapovijedi: Stari zavjet uključuje Zakon, od čega velik dio čine zapovijedi o životu koji je Bogu ugodan. Mnoge Isusove prispodobe dale su svježu perspektivu na ove zapovijedi kako bi se suprotstavile lažnim tumačenjima koja su se pojavila tijekom vremena.
- Obrazloženje: osim što daje zdrava pravila za život, Biblija objašnjava zašto nam je Bog dao ta pravila.
- Posljedice: zašto biste trebali slijediti Božje upute? Biblija je puna priča o ljudima koji su nešto učinili ili nisu i posljedicama njihovih djela.
U svojoj drugoj poslanici Timoteju, Pavao piše da je cijela Biblija “nadahnuta od Boga i korisna za poučavanje, za karanje, za popravljanje i za odgajanje u pravednosti, da čovjek Božji bude savršen, opremljen za svako dobro djelo.” (2. Timoteju 3, 16-17)
PROČITAJTE: 10 biblijskih knjiga koje biste trebali čitati iznova i iznova
3. Čitanje Biblije poboljšava vaše ponašanje
Redovito čitanje Biblije poboljšava vaše ponašanje. Ovo otkriće dolazi iz istraživanja koje je su proveli Arnold Cole i Pamela Caudill Ovwigho, koji vode Center for Bible Engagement, na preko 100.000 ljudi. Njihove statističke analize otkrivaju da kršćani koji čitaju Bibliju četiri ili više dana u tjednu imaju manje izglede za zlouporabu alkohola (57% manje šanse), spolne odnose izvan braka (68% manje šanse), gledanje pornografije (61% manje šanse) i kockanje (74% manje šanse). Znatno manji tečaj.
Kršćani koji čitaju Bibliju barem četiri dana u tjednu imaju više od dva puta (230%) veću vjerojatnost da će dijeliti svoju vjeru i poučavati druge nego kršćani koji rjeđe čitaju svoje Biblije.
4. Čitanje Biblije približava vas Bogu
Bog nam se otkriva na mnogo načina, ali primarni način na koji to čini je kroz Bibliju. Stari nam zavjet pokazuje da nas je Bog stvorio na svoju sliku, voli nas i, iako smo se pobunili – i dalje se bunimo – protiv Njega, želi da se pomirimo s Njim. Uvijek iznova u Starom zavjetu Bog pokazuje da je strpljiv s nama i vjeran u ispunjavanju svojih mnogih obećanja koja nam je dao.
Novi zavjet govori o Isusu i ranim danima kršćanske crkve. Učenik Ivan na početku i na kraju svoga evanđelja objašnjava zašto je napisan Novi zavjet. On opisuje Isusa kao Riječ Božju, koja je “tijelom postala i nastanila se među nama” (Ivan 1, 14). Ivan i drugi novozavjetni pisci zabilježili su nešto od onoga što je Isus rekao i učinio kako biste, čitajući to, “povjerovali da je Isus Krist, Sin Božji, i da vjerujući imate život u njegovom imenu.” (Ivan 20, 31)
Što više čitaš Bibliju, to bolje upoznaješ Boga. Što bolje poznajete Boga, to više želite komunicirati s Njim i slijediti ga.