Je li kršćanstvo u Kini prestalo rasti?

Rast kršćanstva u Kini možda stagnira. 

Unatoč tome što je godinama zemlja s najvećom kršćanskom populacijom na svijetu (također i u demografskom smislu), prema nekim organizacijama i subjektima ovaj bi se trend mogao preokrenuti.

Iako neki novinari, akademici i kršćanski inspirirane organizacije inzistiraju da kršćanstvo nastavlja rasti u Kini te da postoji projekcija da će se većina stanovništva identificirati s ovom religijom 2050. godine, podaci Kineskog općeg društvenog istraživanja (CGSS) pokazuju nešto drugo, piše Evangelical Focus.

Između 2010. i 2018. CGSS je dosljedno prikupljao podatke da se oko 2% kineske populacije službeno identificiralo s kršćanstvom, od čega je 90% tvrdilo da su protestanti.

Iako su neki sugerirali da je pandemija povećala stopu religioznosti među Kinezima, istraživači su ponovno prikupili podatke 2021. i otkrili da je samo 1% ispitanika tvrdilo da su kršćani, što je pad od 2% u prethodnim izdanjima.

“Važno je napomenuti da podaci istraživanja iz 2021. nisu izravno usporedivi s ranijim valovima jer su epidemije COVID-19 u nekim regijama Kine onemogućile postizanje iste pokrivenosti kao u valovima prije pandemije”, objašnjava Pew Research.

Razlika u podacima

Teško je pronaći jedan sveobuhvatan podatak o stanju kršćanstva u Kini.

Na primjer, 2018. godine istraživanje koje je proveo Panel za kineske obiteljske studije pokazalo je da je do 3% ispitanika reklo da vjeruje isključivo u kršćanskog Boga, dok 4% vjeruje u drugo nekršćansko božanstvo uz istog kršćanskog Boga.

Organizacija Open Doors, koja prati stanje vjerskih sloboda za kršćane diljem svijeta, procjenjuje da u Kini ima oko 96,7 milijuna kršćana, što je nešto manje od 7 % od ukupnog stanovništva.

Također, prije deset godina, Fung Yang, profesor sociologije na Sveučilištu Purdue, naveo je da će Kina postati zemlja s najviše kršćana na svijetu, te da će Kinezi do 2030. nadmašiti zemlje s kršćanskom tradicijom poput Meksika, Brazila i Sjedinjenih Država.

Razlozi mogućeg pada

Prvi razlog koji bi mogao objasniti mogući pad kršćanstva u Kini je sve jači intenzitet kojim vlada kontrolira sve vjerske skupine.

Komisija Sjedinjenih Američkih Država za međunarodnu vjersku slobodu (USCIRF) zatražila je od Bijele kuće da azijskog diva razmotri kao “zemlju od posebne zabrinutosti zbog sudjelovanja u sustavnim, stalnim i nečuvenim kršenjima vjerskih sloboda definiranih međunarodnim pravom”.

Nadalje, u svom najnovijem izvješću, analizirajući ono što se dogodilo 2022., rekli su da su se uvjeti vjerskih sloboda u Kini “pogoršali”.

Iako je Peking obnovio bilateralni sporazum s Vatikanom krajem 2022. na još dvije godine, što se uglavnom odnosi na imenovanje biskupa u zemlji, kineska vlada nastavila je kontrolirati domaće crkve u zemlji, kao i prisutnost simbola Komunističke partije Kine u crkvama.

Ta je kontrola također utjecala na virtualnu sferu, cenzurirajući distribuciju propovijedi i kršćanskog materijala na internetu bez prethodnog dopuštenja vlade.

Pew Research također naglašava “starenje” kršćanske populacije u Kini, te ukazuje na mjere poput zabrane vjerskog obrazovanja i aktivnosti za djecu, što onemogućuje prenošenje kršćanskog identiteta na sljedeću generaciju.

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše ocjenjeni
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE!