Istina o klimatskim promjenama razotkrivena u razornim uraganima

Je li istina da klimatske promjene utječu na razvoj smrtonosnih uragana i drugih sve učestalijih prirodnih katastrofa? Ili je nešto drugo posrijedi?

Još jedan snažan uragan pogodio je Sjedinjene Američke Države, a ovog puta riječ je o uraganu Milton koji je udario Floridu samo nekoliko dana nakon što je uragan Helena ostavio trag razaranja od Floride do Sjeverne Karoline.

Prije tih dvaju oluja, uragan Debbie pogodio je Big Bend regiju Floride, dok je uragan Franscine stigao u Louisianu u rujnu, a uragan Barrel prošao kroz Teksas u srpnju. Je li ovo nova norma?

Dan Shavas, izvanredni profesor na Sveučilištu Purdue, izjavio je kako uragani postaju sve intenzivniji te da se sezona uragana produžuje.

“Sve češće vidimo oluje prije 1. lipnja i nakon 30. studenog, a to je posljedica zagrijavanja klime”, kazao je Shavas, dodajući kako se okruženje u kojem nastaju uragani sve više prilagođava ovakvim ekstremnim vremenskim događajima.

Posrijedi je nešto više od znanosti

Klimatski aktivisti ponavljaju kako su ovi uragani posljedica klimatskih promjena te hitno pozivaju na akciju prije nego što bude prekasno. Međutim, Frank Leay, autor knjige Klimatske i energetske laži: skupe, opasne i destruktivne, vjeruje da je posrijedi nešto više od znanosti. Leay tvrdi da smo oduvijek imali uragane i da je ideja kako će smanjenje emisija CO2 zaustaviti uragane “laž.”

Leay također naglašava da su najrazorniji uragani zabilježeni daleko u povijesti, spominjući 1940-e kao najaktivnije desetljeće s 25 uragana koji su pogodili obalu SAD-a, uključujući pet kategorije 5. Prema njegovim riječima, trenutna retorika oko klimatskih promjena samo širi strah i koristi se za kontrolu narativa.

“Klimatski alarmizam koristi se kako bi se stvorila bogatstva korporacijama”, tvrdi Leay. “Vjetroelektrane, solarne farme i baterije generiraju profit za ‘klimatske profitere’, dok su SAD sve više ovisne o Kini koja proizvodi većinu komponenti za te tehnologije.”

Na pitanje što se može učiniti kako bi se pomoglo ljudima pogođenima uraganima, Leay sugerira da bi se sredstva trebala ulagati u jačanje infrastrukture i prilagodbu na vremenske događaje, umjesto u pokušaje “promjene vremena.”

Njegova knjiga nudi daljnje razmatranje o tome kako se boriti protiv klimatskih laži i zaštititi ljude od prirodnih katastrofa.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!