Evo što trebate učiniti kada padnete u grijeh

Grijeh je neizbježan dio ljudskog iskustva. Pravo pitanje nije hoćemo li pasti u grijeh, već što ćemo učiniti kada se to dogodi.

Biblija nam pruža duboke smjernice o ovom pitanju, posebno kroz priču o Jošui, velikom svećeniku, u Zahariji 3,1-5.

Ovaj odlomak nudi dragocjene lekcije o tome kako reagirati kada zastranimo.

Stvarnost grijeha i optuživanja

Kada padnemo u grijeh, prvo biće koje se pojavljuje, osim Svetog Duha koji nas dovodi do pokajanja, često je đavao. Đavao nije samo onaj koji nas iskušava, već je i naš optužitelj.

On nas kuša na grijeh, a zatim stoji spreman da nas osudi, uživajući u ulozi optužitelja koji nastoji produbiti našu krivnju i udaljiti nas od Boga.

U Zahariji 3, vidimo Jošuu, velikog svećenika, kako stoji pred anđelom Gospodnjim, dok je Sotona s njegove desne strane, spreman da ga optuži. U biblijskoj tradiciji, desna ruka je mjesto časti, rezervirano za značajne i cijenjene osobe.

Sotona prisutan na Jošuinom desnom ramenu naglašava njegovu želju da bude blizu nas, pokušavajući biti naš savjetnik u trenucima grijeha umjesto da dopusti Svetom Duhu da nas vodi prema pokajanju i oprostu.

Božji odgovor na grijeh

Unatoč Sotonskim optužbama, Božji odgovor je milost i opravdanje. Zaharija 3,2 ističe ovo: Anđeo Jahvin reče Satanu: “Suzbio te Jahve, Satane! Suzbio te Jahve koji izabra Jeruzalem! Nije li on glavnja iz ognja izvučena?”

Ovdje Bog priznaje da je Jošua, iako kriv, izabran i spašen od presude.

4 molitve za oprost grijeha – za sebe i za druge

Ova slika “izvučenog iz vatre” simbolizira da, iako zaslužujemo presudu, Božja intervencija nas je spasila. Ona je snažan podsjetnik da naša krivnja, iako stvarna, nije konačna riječ. Božji izbor da nas spasi prikazuje Njegovu duboku milost.

Isusova uloga u opravdanju

Jošuin preobražaj ne završava samo spašavanjem. Zaharija 3,3-5 opisuje kako je Jošua, obučen u prljavu odjeću koja predstavlja njegove grijehe, obučen u čiste haljine.

Ovaj čin promjene Jošuinog odijela simbolizira uklanjanje njegovih grijeha i pripisivanje pravednosti. Anđeo Gospodnji, identificiran kao predutjelovljeni Isus Krist, je taj koji obavlja ovaj čin opravdanja i pročišćenja.

U Novom zavjetu, 1. Ivanova 1,9 odražava ovu obećanje: “Ako priznamo grijehe svoje, vjeran je on i pravedan: otpustit će nam grijehe i očistiti nas od svake nepravde.

Isus, po Svojoj žrtvi, nudi isto čišćenje i opravdanje nama, kao što je učinio za Jošuu.

Promjena život

Nakon što nam je oprošteno, važno je promijeniti svoj život. Izreke 22,3 savjetuju: “Pametan čovjek vidi zlo i skrije se, a glupaci idu bezbrižno i trpe kaznu.”

Ova mudrost naglašava važnost prepoznavanja i izbjegavanja opasnosti koje vode do grijeha. Dok Isus pruža oprost, također nas poziva da živimo mudro i izbjegavamo situacije koje bi nas mogle ponovno dovesti u grijeh.

Praktični savjeti za budućnost

Kada se nađete u grijehu, slijedite ove korake:

  1. Priznajte svoje grijehe: Priznajte svoje neuspjehe Bogu. Priznanje je prvi korak prema oprostu i čišćenju.
  2. Prihvatite oprost: Vjerujte u Isusovu žrtvu i prihvati Njegov oprost. Zapamtite, vi ste “izvučeni iz paklene vatre”, spašeni od presude.
  3. Tražite mudrost: Izbjegavajte putove koji vode do grijeha tražeći mudrost i prosudbu o odlukama koje donosiš.
  4. Težite za posvećenjem: Nastojte živjeti u skladu s pravednošću koju ste primili od Boga.
0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!