Od najranijih dana djeca pokazuju iznimnu sposobnost usvajanja informacija. Čak i prije nego što progovore, počinju shvaćati društveno okruženje.
O ovome je pisao i Sigmund Freud, a moderna istraživanja potvrđuju kako bebe već u prvoj godini života obraćaju pažnju na emocije drugih ljudi.
Jedno takvo istraživanje, provedeno 2014. godine na Sveučilištu u Washingtonu, pokazalo je da djeca već s 15 mjeseci mogu prepoznati ljutnju tijekom promatranja socijalnih interakcija. Još važnije, koriste tu emocionalnu informaciju kako bi odlučila kako će se ponašati u određenoj situaciji.
Eksperiment koji je otkrio fascinantne rezultate
U istraživanju je sudjelovalo 150 djece, podjednako dječaka i djevojčica. Svako dijete je sjedilo u krilu roditelja i promatralo istraživača kako demonstrira upotrebu igračaka s pokretnim dijelovima i zvukovima. Djeca su pokazivala interes – naginjala su se prema igračkama i pokazivala prstom.
No, kada je u prostoriju ušla druga osoba – “emoter” – i ljutito reagirala na igru, nazivajući je „iritantnom“ i „dosadnom“, djeca su promijenila ponašanje. Ako je emoter bio prisutan i gledao ih, oklijevala su dodirnuti igračku i često nisu ponavljala pokrete istraživača. Kada je emoter napustio prostoriju, slobodno su se igrala.
Povezanost impulzivnosti i samokontrole
Rezultati su pokazali da su impulzivnija djeca češće ignorirala ljutitu reakciju i nastavila s igrom unatoč prisutnosti emotera. Ovo otkriće ukazuje na to da se već u ranoj dobi mogu uočiti individualne razlike u samokontroli, koje mogu utjecati na kasniji razvoj i sposobnost prilagodbe društvenim normama.
Znanstvenici nastavljaju pratiti istu djecu kako bi utvrdili koliko su rani obrasci ponašanja povezani s njihovim kasnijim uspjehom u školi i životu. Bog nas mudro vodi od malih nogu!