Dječaku (10) u Austriji je stravična nesreća smrskala dio lubanje, no dogodilo se medicinsko čudo

Dječaku u Austriji je stravična nesreće smrskala dio lubanje, no liječnici su uspjeli sve riješiti medicinskim čudom.

Felix (10) i njegov mlađi brat Simon pomagali su djedu oko stolarije u Bavarskoj 28. prosinca 2023. kada je pukla čelična sajla zbog čega mu je stezaljka za uže pala na glavu.

Uslijed nesreće metalni dio mu je probio lubanju i potom zapeo, zbog čega je Felix helikopterom prebačen u Sveučilišnu bolnicu u Salzburgu. Skener je potvrdio stupanj oštećenja lubanje — koštani krov je djelomično slomljen.

Prva operacija

U početnoj četverosatnoj operaciji, dva dječja kirurga i neurokirurg su uklonili metalni dio i mnoge komadiće kostiju iz dječakova mozga, umetnuli su sondu za intrakranijalni tlak i privremeno zatvorili lubanju. Tada je dijete otišlo na odjel intenzivne njege.

“Prvo razdoblje je posebno teško. Mozak natekne, moglo bi se nešto upaliti, moguća su sekundarna krvarenja i razne smetnje. Pratimo nekoliko delikatnih faza nakon operacije. Postoji i rizik od neuroloških posljedica, ali nas to iznenađuje”, kaže Roman Metzger, voditelj Sveučilišne bolnice za pedijatriju i adolescentnu medicinu u Salzburgu.

Vlastiti 3D laboratorij bolnice

Sveučilišna bolnica u Salzburgu jedna je od prvih bolnica s vlastitim 3D laboratorijem.

“Do sada su to radile vanjske tvrtke, što u prosjeku traje 3 do 4 tjedna. Za Felixa smo radili s kirurzima na dizajnu i tiskanju implantata prilagođenog njegovim potrebama u roku od 5 dana. Materijal koji se koristi je “PEEK”, izuzetno robusna medicinska plastika koju tijelo ne odbacuje”, kaže voditelj 3D laboratorija klinike Werner Wurm.

No, bilo je prepreka — Za planirane intervencije prethodno se radi CT kako bi se precizno modelirao implantat na intaktnoj lubanji. Felix je doveden s napuklim kostima i nedostajao je predložak.

“Zato smo praktički kopirali postojeći oblik lubanje na temelju 3D skupa podataka iz CT slika i prvo napravili model suprotne strane”,izvještava neurokirurg Johannes Pepe.

Dio koji je nedostajao konstruiran je prema modelu i postavljen 17. siječnja 2024.

Uslijedila je još jedna gotovo trosatna operacija, ali okrunjena uspjehom – implantat nam je pristajao na pola milimetra.

Od rujna prošle godine tiskana su 24 implantata, ali zasad samo za odrasle.

“Koliko znamo, ovo je prvi put da je dijete dobilo 3D isprintan implantat”, kaže neurokirurg Pepe, dok njegov kolega Metzger objašnjava da bi “Felixova skulptura lubanje trebala ostati u njegovoj glavi desetljećima”.

“Još ne mogu reći hoće li njegovo izrastanje dovesti do koštanog jaza koji bi se morao ponovno pokrivati. To može biti tako, ali i ne mora”, dodaje Metzger.

Bože, hvala Ti što se kroz suvremenu tehnologiju i najnovija znanstvena otkrića brineš za nas.

NAJNOVIJE!