Čak 73% srednjoškolaca u Hrvatskoj probalo je klađenje, a 20% to radi redovito

Ovisnost o igrama na sreću u Hrvatskoj brzo raste, s 50.000 ovisnika i sve više mladih pogođenih ovim problemom.

Istraživanje splitskog Katoličkog bogoslovnog fakulteta otkriva da se sve veći broj mladih bori s ovisnošću o kockanju.

Čak 73% srednjoškolaca probalo je klađenje, a 20% to radi redovito, trošeći novac namijenjen za obrok. Stručnjaci upozoravaju da je kockanje među mladima ozbiljniji problem nego kod odraslih zbog teže uočljive ovisnosti.

Psihijatar Ivan Ćelić s Klinike za psihijatriju Vrapče ističe da ovisnici često skrivaju problem, povećavaju uloge i upadaju u financijske dugove.

Broj prodajnih mjesta za klađenje u Hrvatskoj je 15 puta veći nego prije 20 godina, što je rezultat liberalnog pravnog okvira. Prof. dr. sc. Neven Ricijaš s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu napominje da brojna prodajna mjesta, reklame i online oglašavanje potiču građane na kockanje, što povećava rizik od ovisnosti.

Je li kockanje grijeh?

Industrija kockanja puni državnu blagajnu s nekoliko stotina milijuna eura godišnje. Prema podacima Porezne uprave, 2022. godine u državni proračun je uplaćeno 250.5 milijuna eura od poreza i naknada, a prošle godine taj iznos je narastao na 310.7 milijuna eura.

U Belgiji je oglašavanje igara na sreću zabranjeno na televiziji, radiju, portalima, u novinama, na društvenim mrežama i u kinima. Od 2025. godine zabrana će se proširiti na stadione, a od 2028. industrija kockanja neće moći sponzorirati sportske klubove, piše Index.hr.

NAJNOVIJE!