Brojevi imaju važna značenja u Bibliji. Na primjer, broj četiri predstavlja svijet (četiri strane), pet govori o milosti, šest je broj za čovjeka, a sedam se koristi za označavanje savršenstva ili dovršenosti. Ali što znači broj 8?
Broj 8 je vrlo značajan, jer se u Bibliji koristi preko 70 puta. To je simbol uskrsnuća i obnove. U biblijskoj numerologiji osam znači novi početak; označava novi poredak ili stvaranje i čovjekov istinski događaj ‘ponovnog rođenja‘, kada on uskrsne iz mrtvih u vječni život.
Prvo povijesno spominjanje odnosi se na Nou i njegovu obitelj jer je osam osoba sigurno prevedeno kroz vodu (1. Petrova 3,20). Tih osam osoba doživjelo je pravi novi početak nakon što se voda povukla. Drugo, Bog je uspostavio kao znak saveza koji je sklopio s Abrahamom u Postanku 17, 12 da će svako dijete biti obrezano osmog dana. Ovaj savez s Abrahamom predstavljao je novi odnos s Bogom.
Blagdan sjenica i “veliki dan blagdana”
U Levitskom zakoniku 23, 33-36, Bog uspostavlja Blagdan sjenica (Sukot) koji će se slaviti sedam dana kao podsjetnik na izlazak iz Egipta. U stihu 36. kaže: “Sedam dana prinosite paljenu žrtvu u čast Jahvi. Osmi dan neka vam bude sveti zbor, kada ćete u čast Jahvi prinijeti paljenu žrtvu. To je svečani zbor; nikakva težačkog posla nemojte obavljati.” Ovaj osmi dan Sukota također je poznat kao Shemini Atzeret i posvećen je duhovnim aspektima Blagdana sjenica. Istovremeno se smatra povezanim sa Sukotom i zasebnim blagdanom. Naziva se i “veliki dan blagdana”. Ivanovo evanđelje navodi određeni događaj koji se dogodio toga dana u Ivanu 7, 37-39:
U posljednji, veliki dan blagdana Isus stade i povika: “Ako je tko žedan, neka dođe k meni! Neka pije koji vjeruje u mene!” Kao što reče Pismo: `Rijeke će žive vode poteći iz njegove utrobe!` To reče o Duhu kojega su imali primiti oni što vjeruju u njega. Tada doista ne bijaše još došao Duh jer Isus nije bio proslavljen.
Ova veza između osmog dana i Duha Svetoga je značajna.
Izvor žive vode
Vjeruje se da je Isus rođen na prvi dan Sukota, tako da je Njegova posveta, o kojoj govori Luka u poglavlju 2, 22-23, bila na Shemini Atzeret. U Ivanu 8, 2 Isus je osmoga dana ušao u hram i obratio se ženi uhvaćenoj u preljubu. Kada je pisao prstom po zemlji nakon svoje izjave: “Tko je među vama bez grijeha, neka prvi baci kamen na nju”, možda je napisao njihova imena kao ispunjenje Jeremije 17, 13: “O Jahve, nado Izraela, svi koji te ostave postidjet će se, koji se odmetnu od tebe bit će u prah upisani, jer ostaviše Izvor žive vode.”
Nakon osam dana, Njegovi su učenici opet bili unutra, a s njima i Toma. Isus je došao, dok su vrata bila zatvorena, stao u njihovu sredinu i rekao: “Mir vama.” Zatim je rekao Tomi: “Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran. Odgovori mu Toma: “Gospodin moj i Bog moj! Reče mu Isus: “Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!” (Ivan 20, 26-29)
Osam dana nakon uskrsnuća, Ivanovo evanđelje pokriva važan događaj. Toma nije bio prisutan tijekom ranijeg susreta učenika s uskrslim Gospodinom. Izrazio je sumnju nakon što su mu drugi rekli: “Vidjeli smo Gospodina.” Isus je dao sve od sebe kako bi riješio te sumnje, dopuštajući Tomi da dotakne Njegove rane kao dokaz da je On stvaran. Ovo je trenutak kada je Toma postao vjernik te je rekao: “Gospodin moj i Bog moj!” Bio je osmi dan kada je Toma konačno prepoznao Njegovo uskrsnuće.