Biblija nam donosi upozorenje koje današnji svijet treba prestati ignorirati, a nalazi se u Drugoj poslanici Timoteju.
Svijet u kojem živimo danas suočava se s velikim moralnim i duhovnim izazovima. U Bibliji, posebno u Drugoj poslanici Timoteju 3,1-5, stoji upozorenje apostola Pavla:
“A ovo znaj: u posljednjim danima nastat će teška vremena. Ljudi će doista biti sebeljupci, srebroljupci, preuzetnici, oholice, hulitelji, roditeljima neposlušni, nezahvalnici, bezbožnici, bešćutnici, nepomirljivci, klevetnici, neobuzdanici, goropadnici, neljubitelji dobra, izdajice, brzopletnici, naduti, ljubitelji užitka više nego ljubitelji Boga. Imaju obličje pobožnosti, ali snage su se njezine odrekli. I njih se kloni!”
Ovaj odlomak jasno ukazuje na opasnost od odstupanja od istinske vjere i prihvaćanja lažnih nauka koje neće biti u skladu s Božjim riječima.
Društvo je uklonilo Boga
Društvo u kojem živimo danas sustavno je uklonilo Boga i Krista iz gotovo svih aspekata života, zamijenivši ih sustavima racionalizma i relativnog razmišljanja. Štoviše, riječ “grijeh” gotovo je nestala iz svakodnevnog govora. Strah od osude učinio je da se grijeh često naziva “pogreškom”, “ovisnošću”, “lošim odlukama”, pa čak i “tendencijom”. Time se pokušava prikriti stvarna priroda grijeha i učiniti ga prihvatljivim u društvenim normama.
Ove promjene u jeziku i društvenom prihvaćanju grijeha ne ostaju bez posljedica. U 1. Timoteju 4,1 piše da će neki odstupiti od vjere, slijedeći zavedene duhove i nauke đavolske. Takve doktrine često nisu očite odmah, ali se manifestiraju kroz toleriranje i opravdavanje ponašanja koje je u suprotnosti s Božjim zapovijedima.
Povratak Bibliji kao mjerilu istine
Trebamo se vratiti Bibliji kao jedinom mjerilu za određivanje što je grijeh, a što nije. Drugi ljudi, društvo ili čak crkve ne bi smjeli biti naš referentni okvir. Riječ Božja je apsolutna i nepromjenjiva, a ono što je grijeh prema Bibliji, mora ostati grijeh bez obzira na društvene norme.
Za nas kao vjernike, vrlo je važno da ne nazivamo grijehom nečim prihvatljivim samo zato što je društvo to učinilo normalnim. Biblija jasno kaže da je grijeh bilo što što je nespojivo s Božjom voljom i Njegovom Riječju. Grijeh ne ovisi o tome što društvo smatra prihvatljivim, već o tome što Bog kaže u svojoj riječi.
Poziv na obraćenje
Pored toga što je grijeh uvijek bilo kršenje Božje volje, važno je razumjeti da grijeh ima vlastitu moć – poput ovisnosti koja nas drži u svom okovu. Iako je grijeh nešto što činimo vlastitom voljom, on može postati snažna sila koja nas vuče u propast. Rješenje za grijeh je jedino Isus Krist. Njegova smrt na križu ne samo da nas oslobađa od naših grijeha, već nas također oslobađa od moći grijeha koja nas kontrolira.
U današnjem društvu, prihvaćanje grijeha postalo je norma, ne samo izvan crkve, nego i unutar crkvenih zajednica. Međutim, potrebno je vratiti se istinskoj vjeri i prepoznati grijeh onako kako ga Biblija opisuje.
Ako prepoznamo grijeh u svom životu, pozvani smo na pokajanje. Biblija nas poziva da ozbiljno shvatimo grijeh i da, poput Isusa, djelujemo brzo i odlučno u njegovom uklanjanju iz naših života (Matej 5,30).
Pozdrav, koncizan tekst.
Potkrala se greška u navodu
2 Tim 4,1-5, a treba pisati 3, 1-5.
Svako dobro.
Hvala, ispravljeno je odmah 🙂