Astronauti uočili jeziva crvena svjetla u Zemljinoj atmosferi

Svemir je ludo mjesto za biti astronautom, osobito kada vidite stvari koje izgledaju kao iz sci-fi filma.

Kada je član posade Međunarodne svemirske stanice (ISS) snimio fotografiju užarenih crvenih svjetala u Zemljinoj atmosferi, bio je zbunjen.

Zapovjednik SpaceX Crew-8 misije Matthew Dominick snimio je 3. lipnja jeziva svjetla u svemiru.

Prema NASA-i, nisu u pitanju vanzemaljski oblici života, već ‘crveni duhovi’, koji se obično formiraju iznad grmljavinskih oblaka u mezosferi, gornjem dijelu atmosfere.

Crvena svjetla na oko 85 kilometara iznad površine stoje okomito poput nekog čudnog svemirskog broda, točno iznad obale Južne Afrike.

Crveni duhovi

NASA je objasnila da se zovu ‘crveni duhovi’ i dijeljenjem ove slike želi potaknuti ljude da šalju vlastite slike duhova ili drugih neobičnosti na nebu u njihov ‘Spritacular’ projekt.

Dominick je sliku objavio na X-u i zatražio dodatne informacije, ističući sreću što je uspio snimiti crvenog duha tijekom time-lapse snimanja grmljavinske oluje kod obale Južne Afrike. Zamolio je stručnjake za savjete kako snimiti više ovih pojava, sugerirajući da što je oluja jača, to bolje.

Otkud je došao Bog? Što je radio prije nego je stvorio svemir?

Dr. Burcu Kosar, glavni istraživač za Spritacular, objasnio je da projekt želi prikupiti prekrasne slike duhova koje ljudi snimaju, ali se dijele sporadično na internetu, zbog čega većina znanstvene zajednice nije svjesna tih snimaka.

Šareni izboji energije iznad oluja

U priopćenju za javnost o crvenim duhovima, NASA je zamolila pratitelje da podijele informacije kako bi njihovi znanstvenici mogli detaljnije proučiti fenomene. Europska svemirska agencija ranije je također snimila crvenog duha.

NASA je objasnila da su ‘prolazni svjetlosni događaji (TLE-ovi), uključujući crvene duhove, šareni izboji energije koji se pojavljuju iznad oluja kao rezultat munja unutar i ispod oluja na Zemlji’.

Ove vrste TLE-ova obično se snimaju slučajno, posebno kada se snima time-lapse Zemlje širokokutnim objektivom. Na ISS-u koriste Monitor interakcija atmosfere i svemira (ASIM) za prikupljanje znanstvenih podataka.

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše ocjenjeni
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!