Nova arheološka studija na mjestu Bazilike Svetoga groba u Jeruzalemu otkrila je tragove davno izgubljenog vrta i poduprla evanđeosku pripovijest o Isusovom ukopu i uskrsnuću.
Studija, koju je provela profesorica Francesca Romana Stasolla sa Sveučilišta Sapienza u Rimu, pronašla je dokaze o vrtu s maslinama i vinovom lozom koji je postojao na tom mjestu prije nekih 2000 godina – što odražava opis iz Ivan 19:41-42 .
Taj biblijski odjeljak glasi: “Na mjestu gdje je Isus bio razapet, bio je vrt, a u vrtu nova grobnica, u koju nitko nikada nije bio položen … Tamo su položili Isusa.”
The Times of Israel prvi je izvijestio o otkriću.
Arheobotanička analiza i analiza peludi uzoraka uzetih ispod poda drevne bazilike otkrili su prisutnost stabala maslina i vinove loze, pokazalo je istraživanje.
“Znamo da je to područje već bilo dio grada u vrijeme cara Hadrijana kada su Rimljani izgradili Aelia Capitolina”, rekla je Stasolla novinama. “Međutim, u Isusovo vrijeme to područje još nije bilo dio grada.”
Bazilika Svetoga groba naširoko se smatra mjestom Isusova raspeća, ukopa i uskrsnuća te je stoljećima glavno hodočasničko odredište.
Arheološka studija je omogućena zahvaljujući prvom velikom projektu restauracije bazilike nakon požara 1808. godine. Pravoslavni patrijarhat, Kustodija Svete zemlje i Armenski patrijarhat – tri glavne vjerske skupine koje nadziru crkvu – postigle su dogovor o provođenju velikih obnova, uključujući zamjenu poda koji je uglavnom bio iz 19. stoljeća, izvijestio je Times of Israel.