Ana opisala kako izgleda majčinstvo u Mađarskoj: “Tri godine plaćenog porodiljnog, ljubazni doktori, mame ne kuhaju”

Anna Babics je supruga upoznala na sveučilišnom skupu u Budimpešti. Nakon što su zbog posla živjeli u Škotskoj i Italiji, vratili su se u Mađarsku.

Radila je kao učiteljica, ali se nakon rođenja kćeri Roze preorijentirala na novinarstvo i copywriting. Suprug joj radi za Forbes Mađarska, a imaju i sina.

Budimpešta se sastoji od dva dijela – Bude i Pešte. Pešta je užurbana i puna kulturnih sadržaja, dok je Buda mirnija i zelenija, što Ani i njezinoj obitelji odgovara.

Opisala je iskustvo poroda u Mađarskoj, gdje trudnice biraju bolnicu u blizini i liječnika iz te ustanove. Bolničke sobe su često zajedničke, a nakon poroda majke ostaju u bolnici tri dana. Prve noći osoblje preporučuje majkama da se odmore dok sestre paze na bebe.

Porodiljski dopust u Mađarskoj traje do tri godine. Prve dvije godine majke primaju dio plaće, dok treće godine dobivaju manju financijsku potporu. Nakon povratka na posao, poslodavac im mora omogućiti istu poziciju koju su imale prije trudnoće.

Podrška obitelji

U mađarskoj kulturi postoji tradicija komatála, kada rodbina i prijatelji pomažu obiteljima s novorođenčadi donoseći im hranu. Ana je naglasila kako joj je ta podrška bila dragocjena nakon poroda.

Mađarska populacija opada, a većina obitelji ima jedno ili dvoje djece. Vlada potiče veće obitelji financijskim potporama, poput subvencija za kupnju stana. Također, majke s malom djecom imaju popuste na javni prijevoz, a obitelji s troje djece dobivaju besplatne školske knjige i obroke.

Starije žene u Mađarskoj imaju poseban status i često daju savjete mlađima, posebno o roditeljstvu. Ana je podijelila anegdote o tome kako nepoznati ljudi komentiraju način na koji odgaja djecu.

Mađari vole razgovore, a obitelji s djecom su često tema za ćaskanje u javnom prijevozu. Grad je prilagođen roditeljima s djecom, s posebno označenim ulazima za kolica i prilagođenim autobusima.

Posebno iskustvo

Mađarska je poznata po bogatoj gastronomiji. Tradicionalna kuhinja obiluje teškim jelima, ali mlađe generacije kuhaju laganija jela s više povrća. Mađari vole domaće džemove, kruh i slastice.

Ljubav prema vodi također je snažan dio mađarske kulture. Budimpešta ima mnoge termalne kupke, a plivanje je obavezno u školskom programu.

Ana smatra da je majčinstvo u Mađarskoj posebno iskustvo, puno podrške, ali i izazova, s naglaskom na tradiciju i zajednicu.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!