Ako želite da vaša obitelj bude blagoslovljena, morate voditi računa o ove tri stvari

Ako želite da vaša obitelj bude blagoslovljena od Boga, kao roditelji morate voditi računa o nekoliko bitnih stvari.

Jedna stara poslovica kaže: “Bog roditeljima daje djecu da bi im ona pomogla (roditeljima) odrasti”. Da, u ovoj izreci ima više istine nego što mi to želimo priznati. Često se događa da osobe koje postanu muževi i žene i ne pridaju puno pozornosti duhovnim stvarima sve dok djeca ne dođu na scenu.

Tada zbog osjećaja odgovornosti koje imaju kao roditelji, postaju ozbiljniji u vezi s Bogom, vjerom i duhovnim rastom. Tako mnoge roditelje muči pitanje: “Što je to što obitelj čini zdravom i daje joj sigurnost i stabilnost u vremenima kada pritisci konstantno pokušavaju je uništiti?” Odgovor, premda složen i težak, još uvijek postoji kod Boga.

Biblija uobičajeno koristi riječ kuća kada govori o obitelji. Primjerice, u Poslanici Hebrejima 3,1-6 piše da smo mi vjernici, “Božja kuća”, što znači da smo članovi Božje obitelji. Svaka kuća, a to znači svaka obitelj, mora imati čvrst temelj kako bi bila stabilna, sigurna i snažna.

Pogledajmo tri sastavna dijela koja nam je Bog dao na dar kako bi nam pomogao da izgradimo čvrste temelje u našim obiteljima.

1. Osobna veza s Bogom po Isusu Kristu

Postanak 1, 26-28 nam prikazuje najvažniju vezu koju čovjek može iskusiti a to je veza između Boga i čovjeka: “I Bog stvori čovjeka po svom liku, stvori ga po slici Božjoj: muško i žensko stvori ih.” Drugim riječima, svatko od nas kao osoba prikazuje aspekt Božjeg lika i onoga što Bog jest.

Iz toga proizlazi da najbolji dar koji možete dati vašem supružniku i svojoj djeci jeste zdrava, rastuća, osobna veza s Bogom kroz Isusa Krista. Zbog ovog stiha ja, kao bračni savjetnik, imam nadu za svaku bračnu zajednicu, jer znam da u Bogu ne postoje nekompatibilni dijelovi. Ako svaki partner teži prikazati Božji lik njenom ili njegovom supružniku, mogućnost rješavanja bilo kakvih poteškoća u braku postaje moguće.

Novi zavjet govori o nama kao o stvorenima prema Božjem liku u smislu da sve više nalikujemo Kristu – postajemo nova stvorenja u Kristu (2. Korinćanima 5,17), koja se oblače u “novu narav” ili “novog sebe” (Efežanima 4,22-24; Kološanima 3,1-17). Nema sumnje da uvijek postoje muke kako bi zaista bili takvi i razvili našu novu narav, kako je opisano u Poslanici Rimljanima 7,14-25. Ako kao pojedinci težimo rastu i djelovanju kao nove osobe a ne kakvi smo nekada bili, naš brak će biti stabilan a obitelj sigurna.

Kad svaki par, koji zajednički djeluje kao jedna osoba, teži za tim da poznaje Gospodina, te želi biti Kristu nalik, sile koje djeluju u braku i obitelji sve više naglašavaju i imaju karakteristike Onoga kojeg oponašaju. Kao takvi, oni su dva sastavna dijela građevine ili tvrdog uporišta koji su dati kao temelj obitelji.

Možda ćete upitati, “A što je s obiteljima gdje postoji samo jedan roditelj ili s brakovima gdje jedan partner nije vjernik? Temelj ostaje čvrst zbog toga što u prvom slučaju Bog dolazi da bi bio “otac sirotima i branitelj udovica”(Psalam 68,5). On “podiže sirote i udovice” (Psalam 146,9) opskrbljujući sve što bi partner koji nedostaje davao. U drugom slučaju, Božja Riječ nas uvjerava da partner vjernik posvećuje brak i obitelj (1. Korinćanima 7,12-14). znači, da temelj koji postoji kroz osobni odnos s Bogom kroz Isusa Krista zadržava svoju snagu unatoč činjenici da smo sami kao roditelj ili sami u našoj vjeri.

2. Brak s Kristom u središtu

Postanak 2,18-25 nam daje drugi najvažniji odnos koji čovjek može imati, a to je bračni odnos. Nakon primjedbe da “nije dobro” da čovjek bude sam, Bog je muškarcu stvorio primjerenu pomoćnicu. Kada je Adamu dovedena Eva, on je prikazao prirodu i važnost bračnog odnosa: “Ovo je kost mojih kostiju i tijelo od mojeg tijela; neka se zove žena, jer je uzeta od čovjeka. Zato će čovjek ostaviti svog oca i majku, prionuti svojoj ženi, i postat će jedno tijelo. ” (Postanak 2,23-24). Tako, drugi Božji dar koji daje čvrst temelj obitelji jeste bračni odnos.

Elementi ovog građevnog stuba prikazani su u Propovjedniku 4, 8-12. Tamo izjavljuje kako je “dvojici bolje nego jednom” iz četiri razloga. Prvo, oni mogu udružiti svoja sredstva, raditi zajedno i biti produktivniji: “Jer imaju dobru naknadu za svoj trud.” Drugo, oni mogu pomoći jedno drugom: “Jer ako jedan od njih padne, drugi će podignuti svog prijatelja.” Treće, oni jedno drugom pružaju toplinu i ljubav: “Ali kako će se jedan sam ugrijati?” I četvrto, oni mogu stajati zajedno prilikom napada: “Dvojica se mogu oduprijeti.”

Svi ovi elementi opskrbljuju sredstva koji braku i obitelji daju čvrsto podnožje, ali stvarna sigurnost se nalazi u konačnoj izjavi: “Trostruko uže ne puca tako lako.” Odjednom je dvoje postalo troje. Kako je to moguće? Jedan od odgovora mogao bi biti jednostavno objašnjenje da 1 + 1 = 3, jer imate dvije jedinke plus njihov odnos što u stvarnosti čini tri cjeline. Međutim, iz duhovne perspektive treće uže jeste Božje zavjetovano partnerstvo gdje On ne samo da posvećuje brak, nego i djeluje kao zajamčeni partner da ga održi i pomogne mu da se razvija.

Nije slučajno što se prvo Isusovo čudo dogodilo na svadbi (Ivan 2,1-10). Imati Isusa u centru bračnog odnosa jedini je siguran način da se ima “najbolje vino” u bračnoj zajednici, i to ne samo na početku, nego tijekom cijelog zajedničkog života.

3. Dom izgrađen na stijeni: Obitelj fokusirana na vjeru

Isus je rekao: “Svaki dakle koji čuje ove moje riječi i izvršava ih, nalik je razboritom čovjeku, koji je sagradio svoju kuću na stijeni; pala je kiša i došle su bujice, i dunuše vjetrovi; ali nije pala, jer je bila utemeljena na stijeni “(Matej 7,24-25). Koji bi se pogodniji opis mogao dati koliko je važno da se obitelj gradi na vjeri u Isusa Krista, Stijeni našeg spasenja. Ključ ovdje, međutim, nije u konceptu, nego u izboru i vjernosti tom izboru. Kako bi obitelj bila fokusirana na vjeru, zahtijevano je svjesno biranje i stalan napor da se stavlja Gospodin u središte obitelji. To se neće prirodno, tj. samo od sebe dogoditi.

Izazov koji je Jošua stavio pred Izraelce jasno dokazuje ovu činjenicu. Pošto je dovršio svoj zadatak da uvede Izrael u Obećanu zemlju, stao je pred njih i dao im sljedeći izazov: “Izaberite danas kome ćete služiti … Ja i moj dom služit ćemo Gospodinu” (Jošua 24,15). Ova vrsta vjernosti od kritične je važnosti pri pozivanju na građevinski stup kao temelj vaše obitelji. Ovo je na vjeri utemeljena odluka koja mora biti učinjena od strane roditelja kako bi se njihovim potomcima omogućilo pravo na nasljedstvo.

Primarni primjer kuće (obitelji) koja se premjestila na čvrst temelj jeste slučaj tamničara iz Filipa opisanog u Djelima 16,30-34. Kao odgovor njegovom pitanju: “Što mi je činiti da se spasim?” Pavao je rekao, “Vjeruj u Gospodina Isusa, i spasit ćeš se ti i sav dom tvoj.” Ovaj čovjek je očito vodio svoj dom kako treba i kada je dodao vjeru u Krista, cijela obitelj je imala koristi od toga. Čitamo da su se on i njegova obitelj krstili “i radovao se s čitavim svojim domom što je vjerovao Bogu.” Rezultat u ovom slučaju nije samo spasenje nego i čvrst temelj za obitelj.

Čvrst temelj zajamčen

Koliko je danas našim obiteljima važan čvrst duhovni temelj? Dopustite mi da odgovorim riječima samoga Boga: “Ako Gospodin ne gradi dom, uzalud se trude graditelji” (Psalam 127,1). Bog je arhitekt, Krist je temelj, a Sveti Duh je izvođač radova u kršćanskoj obitelji.

Dopustite mi završiti s upozorenjem i obećanjem. Upozorenje dolazi iz Mudrih izreka 11,29 gdje se kaže: “Tko razara svoju kuću, naslijedit će vjetar.” Ako ne radite na uspostavljanju čvrstog temelja izgrađenog na stupovima osobnog odnosa s Bogom kroz Isusa Krista – bračni odnos s Kristom u centru i obitelj koja je fokusirana na vjeru – riskirate gubitak svega. Ako, međutim, težite u svom životu poštovati Gospodina, svoj brak i svoju obitelj, primit ćete obećanje iz Druge Timoteju 2,19: “Ali Božja istina stoji čvrsto poput temelja s natpisom: ‘Gospodin poznaje svoje’.”

Autor: James P. Trotzer

PROČITAJTE JOŠ:

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!