Krumpir je jedna od najpopularnijih namirnica na svijetu, a dobar je i za zdravlje. U ovom članku donosimo ljekovita svojstva krumpira koja trebate znati.
Krumpir je lako dostupan i jeftin te se može koristiti za raznovrsna jela. Svi volimo pečene krumpiriće koji su neizostavan prilog hamburgerima i drugim jelima.
Iako tako pripremljen krumpir nije posebice zdrav, može ga se zamijeniti drugim načinima pripreme koji čuvaju sve spojeve, a za nas jako zdravi. Tako se krumpir koristi u pasiranom, kuhanom, naribanom i sl. oblicima.
Krumpir je vrlo dobar za zdravlje jer je bogat vitaminom C, kalijem, vitaminom B, bakrom, vlaknima, manganom te luteinom. Odličan je za zdravlje raznih dijelova tijela, a napose za zdravlje kože, piše NDTV.
Donosimo ljekovita svojstva zbog kojih krumpir treba pronaći svoje mjesto na vašem tanjuru.
Krumpir i upale
Krumpir djeluje protuupalno te se u tu svrhu koristio od drevnih vremena. On ima sposobnost smanjiti kiselinu u želucu te može smanjiti upale povezane s artritisom. Samo ga nemojte jesti u pretjeranim količinama.
Krumpir je lijek za mozak, a dobar je i za smirenje
Krumpir navodno sadrži triptofan, aminokiselinu koja djeluje kao blagi sedativ te stoga može smiriti vaše živce.
Triptofan je jedna od ključnih aminokiselina koju tijelo ne može samo proizvesti tako da je jako važno unositi ju u tijelo putem raznih namirnica. Ujedno, zbog sedativnog učinka triptofana ćete lakše zaspati jer će se mišići bolje opustiti.
Krumpir također sadrži i enzim koji održava kognitivno zdravlje. Čak postoje indikacije da dobro djeluje i na mentalno zdravlje osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti. Na mozak pozitivno utječu i vitamin B6, cink te fosfor kojima krumpir obiluje.
Dobar je za krvni tlak
Ako ga se dobro pripremi, to znači: ako ga se ne prži, onda je krumpir odličan za smanjenje krvnog tlaka za osobe koje pate od visokog krvnog tlaka zbog kemikalija (antocijanina i klorogenične kiseline) koje smanjuju krvni tlak.
Krumpir je dobar za zdravlje srca
Za zdravlje srca često je ključan i zdrav kolesterol. Dobra vijest je da krumpir sadrži apsolutno niti malo kolesterola. Naravno, to prestaje biti istina ako jedete posoljeni i pečeni krumpir.
No, ako ga kuhate u čistoj vodi, onda je krumpir prava riznica vlakana, kalija, vitamina C i B6 koji su odlični za zdravlje srca.
Krumpir i kosti
Krumpir obiluje kalcijem i fosforom koji su ključni za snažne kosti. Uz to sadrži i željezo, magnezij i cink te tako utječe na stvaranje kolagena, a posljedica su zdrave i čvrste kosti.
Krumpir je zdrav za probavu
Krumpir sadrži mnogo vlakana što znači da je odličan za probavu. Vlakna daju volumen i čvrstoću stolici te se ona lakše kreće probavnim sustavom. Odličan je i za oporavak od proljeva jer sadrži kalij koji tijelo gubi pojavom proljeva.
Krumpir i menstruacija
Krumpir navodno može smanjiti pojavu predmenstrualnih simptoma kao što su promjene raspoloženja i tjeskoba. Budući da ima dosta ugljikohidrata krumpir povećava količinu triptofana u tijelu što utječe na povećanu proizvodnju seratonina (hormona sreće).
Kako koristiti krumpir za kožu?
Krumpir, osim što je zdrav za tijelo, je odličan i za kožu, a napose za kožu lica. Koža oko očiju vrlo je tanka te na njoj vrlo brzo možemo primijetiti bore. Zato je odličan krumpir.
Kako biste koristili krumpir za tamne krugove oko očiju trebate ga narezati na velike komade, umotati ih u tkaninu te ih staviti ispod očiju otprilike 20 minuta, a nakon toga isprati hladnom vodom.
Za rješavanje bora i linija na licu iscijedite krumpir te dobiveni sok nanesite na područje gdje imate bore. Ostavite tekućinu da djeluje do 20 minuta te ju isperite vodom.
Sok krumpira odličan je i za područje vrata i lica kako biste se riješili mrtve kože.
Nadalje, ako patite od suhe kože, vitamin C u krumpiru može pomoći vratiti joj svježinu. Dovoljno je samo naribati krumpir i nanijeti smjesu na lice te ju ostaviti 20-25 minuta. Nakon toga operite lice hladnom vodom.
Sunce ponekad nije milostivo našoj koži te često izgorimo čak i kada se pokušavamo paziti. Krumpir može ublažiti opekline od sunca nanošenjem narezanih kriški na izgorjelo područje kože. Isto djeluje i sok od krumpira.
Krumpir je zaista fantastična i vrlo zdrava namirnica, dok ga ne odlučite peći u ulju. Stoga, izbjegavajte čips, pomfrit i prženi krumpir, ne samo zbog ulja, već i zbog prekomjerne količine soli. Slobodno ga dodajte u svakodnevnu prehranu te uživajte u svim pogodnostima koje nudi – od boljeg sna, zdravlja mozga do zdrave i čvrste kože te zdrave probave.