Istraživanje kojim je obuhvaćeno 2.000 djece u Velikoj Britaniji donosi poražavajuće rezultate o korištenju mobitela.
Više od polovice djece priznalo je da spava s mobilnim telefonima, prema godišnjem istraživanju korištenja moderne tehonlogije među mladima. Izvješće “Childwise report” otkrilo je da djeca u sve ranijoj dobi dobivaju mobitele, a sada većina ima vlastiti telefon već u dobi od sedam godina, prenosi BBC.
Prosječno vrijeme koje djeca u dobi od sedam do 16 godina provedu na mobitelu je tri sata i 20 minuta. Znanstvenik Simon Leggett kaže da mobiteli mogu “dominirati dječjim životima”. S obzirom na to da su telefoni tako često pri ruci kao “privatna i osobna tehnologija” Leggett kaže da to može otežati roditeljima da djeci ograniče njihovu upotrebu, piše Net.hr.
Što mobiteli rade mozgu djeteta?
Da mobiteli štete psihofizičkom zdravlju djece i odraslih govori se već godinama. Naime, pametni telefoni proizvode radiofrekventna-elektromagnetska zračenja, odnosno mikrovalna zračenja.
VIDI OVO: Djevojčica (12) napisala sastavak koji je rasplakao Hrvatsku: Nema ni mobitel, ni internet
Istraživanje koje je proveo Institut za fiziku i inženjering u medicini (Institute of Physics and Engineering in Medicine) je pokazalo da se navedeno zračenje dvostruko više taloži u dječjem mozgu i deset puta više u koštanoj srži.
Dječje kosti su rjeđe, a lubanja tanja, te radijacija lakše prodire do organa. Kao posljedica toga pokazalo se da djeca koja učestalo koriste mobilne telefone imaju poremećaj pažnje uzrokovan hiperaktivnošću.
Djeca sve češće obolijevaju od tumora na mozgu
Međutim, činjenica da djeca sve češće obolijevaju od tumora na mozgu nikako nije nešto što se može zanemariti. Istraživanje koje je provela Sveučilišna bolnica u Örebru u Švedskoj je ukazalo na to da što dijete ranije počinje koristiti mobitel, veći je rizik od razvoja tumora.
VIDI OVO: Dragi roditelji, ovako se vaša djeca osjećaju kad u njihovoj blizini koristite mobitel
Prema riječima dr. Gjurašina iz Klaićeve bolnice, svakih osam dana otkrije se jedan novi slučaj tumora mozga kod djece. Zašto je sve učestaliji kod djece, te kako mobiteli tome pridonose još se ne zna točno.
Korištenje mobitela mijenja strukturu mozga
Ono što se zna je da njegovo korištenje mijenja strukturu mozga i utječe na stvaranje neuronskih veza, narušava komunikaciju između stanica u cijelom tijelu i njihovu funkciju. Sve to s vremenom rezultira nakupljanjem štetnih tvari u organizmu, nedostatkom hranjivih tvari i bolešću, piše portal Roditelji.hr.
VIDI OVO: Šokantno otkriće o utjecaju mobitela na mozak djeteta
Majke koje u trudnoći koriste mobitel utječu na razvod djetetova mozga
Istraživanje koje je provelo Kalifornijsko sveučilište i Aarhuško sveučilište u Danskoj je pokazalo da kad majke u trudnoći koriste mobilne telefone samo dva ili tri puta dnevno, to utječe na razvoj bebinog mozga. Izloženost radijaciji povećava rizik od razvoja hiperaktivnosti, problema s kontrolom emocija, te pridonosi razvoju poremećaja u ponašanju.
Koje poteškoće mobitel može uzrokovati?
Kristofori.hr piše o poteškoćama koje mobitel može uzrokovati, a ovo su samo neke:
- Mobiteli utječu na manjak sna u djece i mladih.
- Velik problem je sexting i pornografija.
- Cyberbullying ili internetsko i ostalo elektroničko nasilje
- Manjak pozornosti jest također izražen problem.
- Često je s mobitelima povezano i opadanje društvenih vještina.
- Potom na red dolazi pretilost i sjedeći način života.
- Razvoj mozga je usporen.
VIDI OVO: Američka pedijatrica: Roditelji, evo zašto trebate zabraniti mobitele djeci mlađoj od 12 godina
Prema Nacionalnom centru za zdravstvena istraživanja SAD-a, pojačano korištenje mobitela i izlaganje mobitelnoj radijaciji može izazvati i druge ozbiljne zdravstvene poteškoće, poput sljedećih:
- tumor na žlijezdama slinovnicama (bolest koja je u veliku porastu u zemljama razvijenog svijeta, dok je u nerazvijenim zemljama rijetka);
- vrtoglavica i migrena;
- poremećaj pozornosti;
- oštećenje sluha;
- promjene u proizvodnji određenih proteina u stanicama;
- iritacije na koži, posebno na licu (što je poznato kao elektropreosjetljivost ili elektrohipersenzibilnost), te alergijska reakcija na neke materijale i metale u mobitelu poznata kao mobitelni dermatitis;
- autizam;
- promjene u ponašanju;
- nesanica i slabija kvaliteta sna;
- šum u ušima (tinitus);
- Parkinsonova i Alzheimerova bolest kod odraslih;
- Epilepsija kod djece;
- niz poremećaja živčanog sustava.