Nakon što mu je voljena žena izvršila samoubojstvo, njezin suprug Steven se odlučio na neobičan potez kako bi pomogao drugim majkama.
Nakon što je Alexis D’Achille doživjela traumatično iskustvo da njena beba nije mogla disati na porođaju, prilično se promijenila. Njezin suprug Steven je video koliko je izgledala izgubljeno. Odjednom je njegova vesela i nasmijana žena postala preumorna i tužna.
“To je bio početak kraja”, rekao je Steven D’Achille iz Pittsburgha.
Kada su se vratili kući, Alexis se i dalje borila sa zahtjevima majčinstva. Malena Adriana je konstantno plakala, a Alexis ju nije ni pokušala dojiti, prenosi Today.
“Alexis je neprestano plakala i plakala. Pronalazio sam je u dnu ormara, na podu s crvenim i uplakanim očima”, rekao je suprug.
Alexis je znala da je u pitanju više od roditeljske nervoze i zatražila je pomoć. Doktori su ih uvjeravali da je to samo postporođajna snuždenost i da će se vrlo brzo osjećati bolje. Ipak, kod Alexis se ništa nije poboljšalo. Posjetili su sedam različitih centara i bolnica kako bi pronašli pomoć.
Steven je vremenom shvatio da njegova supruga ima postporođajnu psihozu, rijetko ali ekstremno ozbiljno mentalno stanje nakon porođaja, koje prouzrokuje zablude, halucinacije, a vrlo često rezultira samoubojstvom. Mnogi razumiju postporođajnu depresiju, te nisu svjesni drugih mentalnih problema, koji uključuju postporođajnu anksioznost, psihozu ili opsesivno-kompulzivni poremećaj.
Doktor joj je samo duplirao dozu antidepresiva, što je činilo da se Alexis osjeća sve gore i gore.
Priznala je svom suprugu, kog je po nadimku nazivala Pope, da joj nakon terapije dolaze sve strašnije misli.
Konačno, na godišnjicu braka u listopadu 2013., Alexis je molila supruga da posjete bolnicu u kojoj je doktoru ispričala da ima suicidalne misli, pa čak i plan kako to da izvede.
“Doktor me je pomaknuo u stranu i rekao da će sve biti dobro”, rekao je Steven, ” Ne mogu vjerovati da sam bio toliko glup da ga poslušam.”
Narednog mjeseca Alexis je počinila samoubojstvo. Kada se probudio i nije je pronašao pored sebe u krevetu, znao je da nešto nije u redu.
“Čuo sam bebu kako histerično plače. Srce mi je toliko lupalo, znao sam da se nešto strašno dogodilo.”
Pozvao je hitnu pomoć i pokušao je oživjeti. Liječnici su je uspjeli održati na životu još dva dana, a nakon toga je umrla. Adriana je imala samo šest mjeseci. Steven se u tim trenucima strašno i bijesno osjećao, pokušavao je da naći razlog i značenje svemu ovome.
PROČITAJTE: Jesu li kršćani koji počine samoubojstvo osuđeni na pakao?
“Kako je moguće da ne postoji podrška za majke kada imaju bebu. Koliko to nije fer.”
Odlučio se posvetiti stvaranju promjena u njezi postporođajnog mentalnog zdravlja, kako ostale obitelji ne bi doživjele ovakvo iskustvo.
“Želim riješiti problem”, rekao je, “Moja kćerka nije jedino dijete bez roditelja, a nisam ni ja jedini muž bez supruge (zbog samoubojstva).”
Steven je osnovao neprofitnu Alexis Joy Fondaciju, te je zajedno sa zdravstvenim organizacijama iz Pittsburgha stvorio novu instituciju Alexis Joy Fondaciju centar za perinatalno mentalno zdravlje.
Centar ima drugačiji pristup perinatalnom i postnatalnom mentalnom zdravlju, s dvije razine njege. Postoji terapeutski program u kojem žene jednom tjedno odlaze na sastanak s terapeutom.
Osoblje, recimo, pomaže mamama sa postporođajnom anksioznošću da nauče kako da kontroliraju anksioznost u trenutku. Postoji veliki broj programa za zbližavanje s bebom, što uključuje masažu bebe, presvlačenje, kao i mnogo vremena za dojenje.
“Pittsburgh je najsigurniji grad za mame u Americi”, dodao je Steven.
Rekao je i to da bi njegova supruga zaista bila ponosna. “Razmišljam o životima koje ta djeca dobiju, normalnim životima, i to zahvaljujući našoj ponudi.”