10 disciplina pobožnih žena

Svaka kršćanka bi u svim područjima svog života trebala podrediti sebe na raspolaganje Bogu. Evo i zašto…

1. Disciplina Evanđelja: Izvor pobožnosti

“Krist umrije za grijehe naše po Pismima” (1 Korinćanima 15,3). Da biste bili pobožna žena, morate znati što je Evanđelje, vjerovati u njega i učiniti ga središtem svog života. Ivan 3,16 nije samo lijep sažetak onoga što je Bog učinio, već treba biti istiniti centar našeg života – onaj koji nas definira, motivira i pričinjava zadovoljstvo. Evanđelje je prva i najvažnija disciplina žene, jer je izvor pobožnosti.

2. Disciplina podređenosti: Izgled pobožnosti

Rastužuje me što je podređenost uklonjena iz našeg kulturološkog rječnika. Podređivanje našeg života Bogu u svemu je ključ pobožnosti žene (Filipljanima 2,8-11). Također je i put radosti. Podređivanje se primjenjuje u svakom dijelu našeg života, a počinje tako što Evanđelje stavljamo na mjesto koje mu s pravom pripada – u središtu naših misli i djela svakog dana. To neprestano, svakodnevno odabiranje Božjih putova umjesto naših (Jakovljeva 4,7-10; Hebrejima 12,9). Je li Božja volja Božja važnija od naših života (Luka 9,24)?

3. Disciplina molitve: Životna linija podređivanja

“Svakovrsnom se molitvom i prošnjom u svakoj prigodi u Duhu molite.” (Efežanima 6,18). Molitva je izvor sile potrebne za rast i ustrajnost u našem duhovnom životu. Podređuje našu volju Božjoj, što u stvari znači predavanje našeg života. Molitva se ne može svesti na par prostih pravila, a iako ponekad pričamo o meditaciji, priznanju, obožavanju, predanju i molbi, ne postoji određeni red. Ali neprestana molitva je Božja volja za nas … moramo uvijek gledati “na gore”, čak i kada putujemo do posla ili čistimo kuću.

4. Disciplina obožavanja: Proslavljanje podređenosti

Bogoslužje obuhvaća sve u životu: “prikažite svoja tijela za žrtvu živu, svetu, Bogu milu – kao svoje duhovno bogoslužje” (Rimljanima 12,1). Zato što je Krist konačno Božje otkrivenje (Kološanima 1,15-20), On mora biti središnja figura našeg bogoslužja kao što Pismo nalaže (1 Timoteju 4,13). Bogoslužje – bilo da ste kući, na poslu, učionici i li sakupljeni u crkvi – je posvećenje. Svaka žena koja sebe naziva kršćanka mora shvatiti da je bogoslužje glavni prioritet njezinog života … svakodnevno.

discipline pobožnih žena
Foto: Pixabay

5. Disciplina uma: Vježbanje u podređenosti

Nijedan kompjuter neće nikada biti u mogućnosti misliti Božje misli, poznavati Božje srce ili činiti Njegova djela. Ali zato je stvoren mozak – da imamo um Kristov. Skandalozno je što mnogi kršćani ne razmišljaju kršćanski. U jednoj sveobuhvatnoj rečenici, Pavao je prepisuje svoj mentalni program: “što je god istinito … časno, … pravedno … čisto … ljubazno … hvalevrijedno; je li što krepost, je li što pohvala – to nek vam je na srcu! “(Filipljanima 4,8). Ako ste ispunjeni Božjom Riječju, vaš život može onda biti informiran i vođen Bogom – vaši odnosi u kući, roditeljstvo, karijera i etičke odluke, kao i unutarnji moralni život.

6. Disciplina zadovoljstva: Odmaranje u predanju

Pavao je iz zatvora pisao da je “naučen u svakoj prigodi biti zadovoljan” (Filipljanima 4,11). Na našu sreću, rekao je da je “naučen” … postoji nada za sve nas koji se suočavaju s čudovištem nezadovoljstva! Primjena naše spoznaje o Bogu u svakoj okolnosti je ključ zadovoljstva. Ono će biti naše kada sve što Bog jest i što je učinio u Kristu ispuni naše srce. Mogu nam nedostajati mnoge stvari na ovom svijetu, ali kao pobožne žene moramo raditi kako bi razvijale disciplinu zadovoljstva.

7. Disciplina pristojnosti: Ponašanje podređenosti

Pristojnost znači ponašanje na način na koji je prigodan za kršćane – djela koja ne nanose sramotu Evanđelju i Kristu. Pristojnost uzdiže naše riječi, naš izgled i naše ponašanje. To je savršena riječ za opisivanje onoga što je Pavao mislio kada je govorio vjernicima da se ponašaju “dostojno evanđelja Kristova” (Filipljanima 1,27). Pristojnost znači da živimo na način koji je dostojan Evanđelja u odijevanju, govoru i stavu (Kološanima 3,12-14). Ako je vaše ponašanje dostojno Evanđelja, izvor tog ponašanja će biti srce iskreno priklonjeno u poniznoj podređenosti Isusu kao Gospodinu.

8. Disciplina ustrajnosti: Izazov podređenosti

Vjera u Božju dobrotu, unatoč ogromnoj nesreći, nastaje u disciplini ustrajnosti svakodnevne rutine života. “Postojano trčimo u borbu koja je pred nama” (Hebrejima 12,1). Svi možemo razvijati ustrajnost predavajući se svakodnevno Božjoj volji i gledajući na Isusa, bilo da prolazimo kroz iritantne, beznačajne dužnosti ili ogromne tragedije (Rimljanima 8,18, Hebrejima 12,3). To uključuje predavanje Bogu kada smo kušani, vjerujući da je dobar, mudar, milostiv, pravedan, plemenit, nježno sveznajući i svemoćni.

9. Disciplina ili celibata ili bračnog života: Podupiratelj podređenosti

Celibat je dobar zadatak (1 Korinćanima 7,7) koji se treba radosno prihvatiti sa saznanjem da Bog ne planira nikome dati manje od onog što je najbolje. Ako je brak naš “zadatak”, onda moramo predati sebe Božjoj volji – da živimo kao pomoćnice naših muževa (Postanak 2,18), podređujući se i poštujući njihovu poziciju (Efežanima 5,22-24), razvijajući nježan i tih duh (1 Petrova 3,1). Kao vjenčane ili nevjenčane Evine kćeri – majke svih živih (Postanak 3,20) – moramo gajiti dobre osobine. Način na koji brinemo jedni za druge će ovisiti o mjestu na koje nas je Bog postavio – u kući, bolnici ili centru grada, gdjegod.

10. Disciplina dobrih djela: industrija podređenosti

Kao vjernici, mi smo “njegovo djelo, stvoreni u Kristu Isusu za dobra djela, koja Bog unaprijed pripravi da u njima živimo” (Efežanima 2,10). Dobra djela su odgovor zahvalnosti otkupljenog srca na dar Božje milosti (1 Petrova 2,12). Mi, žene Evanđelja, se moramo odlučiti da razvijamo disciplinu dobrih djela: “Dakle, dok imamo vremena, činimo dobro svima, ponajpače domaćima u vjeri” (Galaćanima 6,10). Hajdemo ispuniti naše dane dobrim djelima.

Dok gajite discipline pobožne ženstvenosti, razmotrite Pavlove riječi: “trudio sam se više nego svi oni – ali ne ja, nego milost Božja sa mnom” (1 Korinćanima 15,10). Nema proturječnosti između milosti i dobrih djela. Dok se trudimo da činimo Božju volju, On nam daje sve više milosti!

Autorica: Barbara Hughes; Prijevod: Ivana R.; Izvor: Crosswalk.com

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!