Bili vjernici ili ne, pitanje o povijesnom postojanju Isusa Krista intrigira mnoge. Je li čovjek iz Nazareta zaista hodao zemljom prije dvije tisuće godina? Povjesničari iznose sedam dokaza koje sugeriraju da je Isus Krist bio stvarna povijesna osoba.
1. Torinsko platno
Torinsko platno, drevna relikvija, za neke predstavlja platno u koje je Isusovo tijelo bilo umotano nakon raspeća. Međutim, nova istraživanja brazilskog stručnjaka za grafiku Cicera Moraesa bacaju sumnju na tu tvrdnju.
Moraes je virtualnom simulacijom preklopao otisak s platna preko slike tijela i zaključio da se ne podudaraju. Prema njegovom mišljenju, platno je vjerojatnije kršćansko umjetničko djelo, a ne autentični Kristov pokrov.
2. Književni izvori
Očigledan dokaz leži u brojnim biblijskim tekstovima koji govore o Isusu. No, zanimljivo je da o njemu pišu i nekršćanski autori koji su bili protivnici kršćanstva. Dr. Lawrence Mykytiuk, specijalist za hebrejske studije sa Sveučilišta Purdue, ističe da “imamo mnogo vrlo dobrih razloga da prihvatimo stvarno, povijesno postojanje Isusa iz Nazareta”.
Dodaje da tisuću godina nitko nije osporavao njegovo postojanje, a svi antički nekršćanski izvori implicitno ili eksplicitno priznaju da je bio stvarna osoba.
3. Potpetica raspetog čovjeka
Neki znanstvenici smatraju da Isus, kao neprijatelj države, ne bi dobio pristojan pogreb, već bi bio bačen u masovnu grobnicu. Međutim, 1986. godine građevinska ekipa u sjevernom Jeruzalemu otkrila je grobnice, a jedna je nosila ime Jehohanan. U njegovoj je peti pronađen čavao, što ukazuje na raspeće.
Ovo otkriće podupire detalje Isusova raspeća i sugerira da su obitelji mogle preuzeti posmrtne ostatke raspetih kriminalaca, kako je prikazano u Bibliji. Ono potvrđuje vjerodostojnost evanđeoskih izvještaja o njegovoj smrti.

4. Natpis “Bogu Isusu Kristu”
Na podu izraelskog zatvora pronađen je natpis iz 230. godine: “Bogoljubivi Akeptous posvetio je stol Bogu Isusu Kristu kao spomen”. Ovaj mozaik površine oko 54 četvorna metra, prema riječima Carlosa Campa, izvršnog direktora Muzeja Biblije, predstavlja “najveće otkriće od Svitaka s Mrtvog mora”. Natpis pokazuje da je samo 200 godina nakon Isusovog hodanja zemljom.
5. Crkva apostola: Tragovi Petrovog, Andrijinog i Filipovog doma?
Prije samo sedam godina, 2017., arheolozi su u El Araju u Izraelu, blizu rijeke Jordan, otkrili ostatke bizantske bazilike. Vjeruje se da su tamo živjeli Isusovi apostoli Petar, Andrija i Filip. Profesor Steven Notely 2021. godine izjavio je za Biblical Archaeology Society da u blizini nema drugih crkava koje spominju bizantski posjetitelji Svete Zemlje te da nema razloga sumnjati da je ovo Crkva apostola.
6. Grafiti
Prije otprilike 1700 do 1900 godina, netko je u Rimu, blizu Palatina, na zidu nacrtao prilično grubu karikaturu Isusa. Nazvan “Aleksamenov grafit”, prikazuje čovjeka s magarećom glavom pribijenog na križ, dok mu se drugi čovjek klanja uz natpis: “Aleksamenos štuje [svog] boga.” Iako je riječ o ruganju kršćanima, ovaj grafit indirektno potvrđuje postojanje Isusa i njegovog raspeća.
7. Jakovljeva kosturnica
Jakovljeva kosturnica, kutija za posmrtne ostatke, sadržavala je natpis: “Jakov, sin Josipov, brat Isusov.” Biblijski učenjak dr. Ben Witherington III smatra da je mala vjerojatnost da se ova kombinacija imena ne odnosi na poznatog Jakova Pravednog, njegovog oca Josipa i brata Isusa. Ako je raspeće bio kraj Isusove priče, nitko se ne bi hvalio rodbinskom vezom s njim na kosturnici.
Iako je izraelska Uprava za starine proglasila relikviju krivotvorinom i sudila izraelskom poduzetniku Odedu Golanu, ako je autentična, snažno bi ukazivala na Isusovo postojanje.
Svi ovi dokazi stvaraju intrigantnu sliku povijesne figure koja je ostavila neizbrisiv trag na svijetu.
Poštovani,
dali je Isus imao brata po krvi Jakova kao što sugerira Jakovljeva kosturnica?Ako da, tko je Jakovu bila majka?
Katolička crkva odbacuje tu tezu? Zašto?
Dali je pravoslavna crkva prihvaća i zašto?
Hvala,
Goga