Prvo dijete rođeno doniranom maternicom u Velikoj Britaniji izaziva etičku zabrinutost

Dijete rođeno u Velikoj Britaniji hvaljeno je kao “malo čudo”, jer je prvo u zemlji koje je rodila majka s doniranom maternicom.

Bebina majka, Grace Davidson, rođena je bez funkcionalne maternice i podvrgnuta je transplantaciji 2023. godine, primivši maternicu svoje sestre. U to vrijeme to je bila jedina uspješna transplantacija maternice u Velikoj Britaniji. Dvije godine kasnije, Davidson je rodila svoje prvo dijete – plod njezina braka – oplodnjom in vitro (IVF).

Dok Katolička crkva potiče određene tretmane plodnosti – posebno korištenje NaPro tehnologije – korištenje in vitro oplodnje je u suprotnosti s crkvenim učenjem. Katekizam Katoličke Crkve (br. 2377) izjavljuje da je IVF “moralno neprihvatljiv” jer odvaja bračni čin od rađanja i uspostavlja “dominaciju tehnologije” nad ljudskim životom.

Crkva se također protivi metodama poput donacije maternice, budući da je u tim slučajevima IVF jedini način da žena ostane trudna.

U intervjuu s predsjednikom EWTN Newsa Montseom Alvaradom u emisiji “EWTN News Nightly”, Joseph Meaney, bivši predsjednik i viši suradnik u Nacionalnom katoličkom bioetičkom centru, osvrnuo se na etičke probleme u vezi s praksom doniranja maternice i njezinim odnosom s in vitro oplodnjom.

“Presađivanje organa zahtijeva niz uvjeta da bi bilo etički prihvatljivo”, rekao je Meaney tijekom intervjua 9. travnja. “Jedan od njih je da postupak mora biti proporcionalan u smislu rizika i koristi. A transplantacija maternice zapravo je prilično opasna.

“Drugi problem—i rekao bih glavni etički problem s transplantacijom maternice—je taj što zahtijeva korištenje IVF-a da bi se postigla trudnoća. Nije moguće postići prirodnu trudnoću. “Potrebno je stvoriti embrije u laboratoriju da bi se postigla ova trudnoća.”

Meaney je naglasio da je “od 2014. bilo 100 slučajeva djece rođene kroz presađene maternice”.

Ta je praksa, objasnio je, započela u Švedskoj, ali se sada provodi i u Sjedinjenim Državama.

“Definitivno uzima maha i radi se u više dijelova svijeta”, rekao je.

Cijeli intervju s Meaneyjem možete pogledati u “EWTN News Nightly” ovdje.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!