Nedavno se na društvenim mrežama počela širiti karta koja prikazuje sve zemlje spomenute u Bibliji, obojene u crveno. Objavljivana je godinama, no ovaj put izazvala je brojne upitnike. Zašto je, recimo, Francuska uključena, a Jordan nije? Gdje su objašnjenja, biblijski citati, logika?
Kao netko s diplomom iz biblijske povijesti i jezika, kaže YouTuber pod nazivom Hochelaga, odlučio sam iskoristiti znanje i istražiti ovu temu do kraja. Rezultat je – “biblijski točna” karta. U ovom članku, vodim vas na povijesno-lingvističko putovanje kroz sva mjesta današnjeg svijeta koja su, na ovaj ili onaj način, pronašla svoje mjesto u Bibliji.
Prije nego krenemo… nekoliko važnih napomena
Kada je Biblija pisana, države kakve danas poznajemo – jednostavno nisu postojale. Čak ni sama ideja “države” u modernom smislu nije se razvila sve do prije nekoliko stoljeća. Umjesto toga, govorilo se o regijama, plemenima i carstvima.
Također, Biblija nije jednoznačna knjiga – postoje različiti kanoni ovisno o denominaciji. Pravoslavni, katolički, protestantski, pa i etiopski kanon – svi uključuju (ili isključuju) različite knjige i regije. Za ovu analizu korišten je New Revised Standard Version (NRSV) – najčešće korišten prijevod u akademskim krugovima.
🌍 Bliski Istok – kolijevka biblijskih događaja
Izrael je najčešće spominjana zemlja – riječ “Izrael” pojavljuje se čak 2485 puta! Uz nju su tu i drevni nazivi poput Kanaana, Judeje, Samarije, Gaze, pa čak i Filisteje (današnja Palestina).
Irak, poznat kao Mezopotamija, bio je dom moćnih carstava Asirije i Babilonije – neprijatelja Izraela u Starom zavjetu, ali i mjesta gdje su Židovi u izgnanstvu počeli zapisivati svoju vjeru – stvarajući temelje Tore.
Jordan je ime dobio po istoimenoj rijeci, svetoj rijeci kroz koju je prošao Jošua, a u kojoj je Ivan Krstitelj krstio Isusa. Narod istočno od Jordana – Moabci – nisu prošli baš dobro u tekstovima…
Saudijska Arabija – tada poznata kao Midijan – mjesto je u kojem Mojsije prima Deset zapovijedi na brdu Sinaj (koje bi se možda moglo nalaziti upravo ovdje, a ne u Egiptu).
Libanon, tada poznat po svojim cedrovima, i dan danas čuva svoje biblijsko ime i simboliku na državnoj zastavi.
Sirija, tada Aram, i Turska, tada poznata pod desecima imena (Kapadokija, Azija, Frigija…), bile su ključne u širenju rane Crkve.
🏔️ Tajanstveni krajevi i mitske zemlje
Ararat, planina na kojoj je stala Noina arka, bila je dio Urartua – starog armenskog kraljevstva. Armenia će kasnije postati prva država na svijetu koja je službeno prihvatila kršćanstvo.
Perzija, današnji Iran, zauzima važno mjesto u Bibliji kao osloboditelj Židova iz babilonskog sužanjstva. Kralj Kir Veliki u Bibliji se naziva – “Pomazanikom”!
Pakistan i Indija – iako daleki – ulaze u igru zahvaljujući pojmu Hodu i zemlji Ofir, odakle Solomon uvozi zlato, drago kamenje, pa čak i majmune. Neki vjeruju da je Ofir zapravo Šri Lanka.
🌍 Afrika – više nego što biste očekivali
Egipat je stalni antagonist u Bibliji, poznat po ropstvu Izraelaca i 10 pošasti, ali i po utjecaju na povijest regije. Zanimljivo – Hebreji ga zovu Mitsrajim.
Kush, danas Sudan i Južni Sudan, često se spominje u tekstovima, čak i kao dom žene Mojsija. Neki tekstovi povezuju ga i s Etiopijom, poznatom po Kraljici od Sabe, koja je posjetila Salomona.
Libija se pojavljuje u Djelima apostolskim, kao još jedan dokaz širenja kršćanstva prema zapadu Afrike.
🌍 Europa – kolijevka rane Crkve
S dolaskom Rimskog Carstva, Grčka postaje ključna za širenje kršćanstva. Pisma su upućena Korinćanima, Solunjanima, Filipljanima…
Italija, točnije Rim, postaje epicentar novog svjetskog poretka i kasnije – središte Katoličke crkve.
Spominju se i:
-
Makedonija (Grčka i Sjeverna Makedonija)
-
Dalmacija (dijelovi Hrvatske i BiH)
-
Skitija (Rumunjska, Bugarska)
-
Španjolska (Taršiš), možda i Portugal
-
Kontroverzna: Francuska (spomen Galskog plemena u knjizi Makabejaca)
Karta koja otkriva više od geografije
Kad pogledate biblijski točnu kartu, shvatite koliko su pisci Biblije zapravo bili povezani s ostatkom svijeta. Putem trgovačkih ruta, priča i vjerskih susreta – stvorili su jednu od najfascinantnijih zbirki geografskih referenci u povijesti čovječanstva.
Biblija nije samo knjiga o vjeri – ona je i dokument rane globalizacije, trgovačkih putova i susreta civilizacija. Dakle, sljedeći put kad pročitate kako je zlato stiglo iz Ofira, sjetite se: možda govorimo o Indiji… ili Šri Lanki.
A možda… i o vašoj zemlji.