Jakov Vukadin, 6-godišnji dječak iz Kobilića, pravi je borac. Rodio se sa samo pola srca i već je bio na tri operacije. Njegov duh i ljubav prema životu motivacija su svima koji ga poznaju.
– Jakov je rođen iz treće uredne trudnoće gdje mi je u 27. tjednu trudnoće na Svetom Duhu putem ultrazvuka ustanovljeno da dijete ima jako tešku srčanu grešku, to jest prirođenu srčanu manu.
Tu mi je rečeno da će dijete po rođenju morati biti podvrgnuto 3 operacije jako teške i da moje dijete ima pola srca. U tom momentu ja sam doživjela jako veliki šok jer ja nisam znala da kod djece uopće postoji da djeca boluju od srca. Znala sam da stariji ljudi boluju, ali za djecu ne. Tu odmah ti se stvara 1.000 slika i razmišljanja hoću li ja to dijete uopće i hoće li se roditi, kakav će biti ishod iz toga, ispričala je za HRT majka Petra Vukadin.
Jakov se rodio 23. kolovoza 2018., a sa samo sedam dana bio je podvrgnut prvoj operaciji srca. Takozvana operacija po Norwoodu tada je prvi put izvedena na otvorenom srcu novorođenčeta u KBC-u Zagreb. Nakon toga Jakov je imao još dvije operacije na kojima mu je ugrađeno šest stentova.
Najviše voli crtati i igrati stolni tenis
Ponosno na zidu pokazuje svoje dvije zlatne medalje osvojene na natjecanju iz stolnog tenisa, a kao i većina predškolaca veseli se jeseni i polasku u prvi razred.
– Mi smo s operacijama praktički završili, čekaju ga kateterizacije radi potrebe proširivanja stentova. On super funkcionira. Dok ne skine majicu po djetetu se ne vidi da je bolesno. On ima svoja ograničenja, ali uz lijekove i redovne kontrole živi praktički kao i svako drugo dijete. Sudjeluje u sportskim igrama za osobe s invaliditetom, ali ne može primjerice trenirati nogomet ili nešto slično, gdje je potrebna veća fizička aktivnost – kaže majka Petra.
Sada je priznaje puno lakše, jer Jakov zna ima bolesno srčeko, kao i koje su njegove granice.
– Zaigra se s loptom, puca ju, ali zna kad treba stati, što smije, što ne smije – dodaje majka.
Dragi Jakove, neka te Bog izobilno blagoslovi u svemu!