Dr. Thomas Seyfried, profesor biologije, biokemije i genetike, posvetio je više od 30 godina istraživanju podrijetla i prevencije raka.
Njegova poruka je da je rak moguće spriječiti, a navodi i da je ova opaka bolest uzrokovana načinom života, a ne genetikom.
Rak se često smatra genetskom bolešću, ali dr. Seyfried tvrdi suprotno, bazirajući zaključke na opsežnim dokazima koji upućuju da je rak metabolički poremećaj.
Ovo otkriće otvara vrata novim metodama prevencije i liječenja raka, koje se fokusiraju na promjene u prehrani i životnom stilu.
Cijenjeni znanstvenik iznosi primjer Pabla Kellyja, pacijenta s teškim oblikom raka mozga, koji je odbio standardno liječenje i usvojio metabolički pristup, uključujući prehranu s malo ugljikohidrata. Nakon tri godine, tumor se smanjio i postojala je mogućnost operacije, nakon koje se Kelly uspješno oporavio.
Dr. Thomas Seyfried o tome često govori u medijima, a podijelio je i sedam najvažnijih pravila za prevenciju raka:
1. Održavajte stabilnu razinu šećera u krvi
Visoka razina glukoze i inzulina može hraniti stanice raka. Seyfried naglašava važnost održavanja stabilne razine šećera u krvi izbjegavanjem šećera, rafiniranih ugljikohidrata, mesnih prerađevina i hrane generalno bogate šećerom, koja može dovesti do kroničnih upala i povećati rizik od razvoja raka.
2. Ketogena dijeta
Dr. Seyfried se zalaže za keto dijetu, koja podrazumijeva prehranu s vrlo malo ugljikohidrata i visokim sadržajem masti. Ovakvom dijetom tijelo umjesto korištenja glukoze kao primarnog izvora energije prelazi na sagorijevanje masti i ketona. Budući da se stanice raka prvenstveno oslanjaju na glukozu za diobu, ograničavanje glukoze izgladnjuje stanice raka i poboljšava zdravlje.
Namirnice koje biste konzumirali na ovoj dijeti su orašasti plodovi, maslinovo ulje, avokado, povrće s niskim sadržajem ugljikohidrata, nemasni proteini (npr. riba).
Međutim, važno je konzultirati se s liječnikom prije bilo kakvih promjena u prehrani.
3. Prevencija upala
Kronična upala je u uskoj vezi s rakom. Dr. Seyfried savjetuje usvajanje protuupalnog načina života, koji uključuje izbjegavanje prerađene hrane i šećera, zatim konzumiranje hrane koje sprječava upale, kao što je kurkuma, masna riba, zeleni čaj, itd.
4. Post
Doktor Seyfried je veliki zagovornik i posta. Post smanjuje glukozu u krvi i povećava proizvodnju ketona, koje stanice raka ne mogu učinkovito koristiti. Ovo pomaže u inhibiciji njihovog rasta. Savjetuje i povremenu autofagiju – proces čišćenja oštećenih stanica u tijelu.
5. Smanjite stres
Kronični stres oštećuje mitohondrije i povećava upale u tijelu, pa profesor doktor upozorava da treba veći prioritet davati odmoru.
6. Redovito vježbanje
Dr. Seyfried naglašava da je redovito vježbanje od vitalnog značaja za prevenciju raka jer poboljšava funkcije mitohondrija, snižava šećer u krvi i smanjuje upale.
7. Redovit i kvalitetan san
“Tijekom spavanja naše tijelo se oporavlja i liječi. Posebno naše mitohondrije. Što bolje i više spavamo, naše tijelo će biti zdravije i aktivnije, odnosno funkcionalnije u obrani od stanica raka”, naveo je doktor.
Dr. Seyfried je za “Mirror” naveo i da su slučajevi raka bili rijetki kod afričkih plemena koja su živjela tradicionalno, ali su porasli s modernim načinom života. Ovo, također, ukazuje na značaj životnog stila u prevenciji raka.