Dr. Chris van Tulleken, poznat po eksperimentima vezanim uz prehranu, odlučio je konzumirati uglavnom prerađenu hranu tijekom 30 dana kako bi vidio kako to utječe na njegovo tijelo.
Njegov eksperiment bio je dio BBC-jevog dokumentarca iz 2021. godine pod nazivom Čime hranimo svoju djecu?.
Eksperiment
Dr. van Tulleken, čija uobičajena prehrana uključuje 20% visoko procesuirane hrane, povećao je taj udio na 80%, što je slično prehrani jednog od pet Britanaca. Prehrana je uključivala prženu piletinu, smrznutu pizzu, čips iz pećnice, gotove lazanje i brzu hranu.
Iako je jeo samo kad bi osjetio glad, primijetio je da je glad postajala sve češća. Čak je primijetio poteškoće s probavom, uključujući zatvor koji je trajao i do 48 sati.
Rezultati
Nakon mjesec dana, rezultati su bili očiti:
- Porast težine: Tijekom eksperimenta dobio je 6,5 kg.
- Povećanje BMI-a: Njegov indeks tjelesne mase porastao je za dvije jedinice, prelazeći u kategoriju prekomjerne težine.
- Povećanje tjelesne masti: Dodao je 3 kg masnog tkiva.
Ako bi nastavio ovakvu prehranu, za šest mjeseci dobio bi čak 38 kg.
Hormoni i mozak
Hormonalne analize pokazale su da se hormon gladi povećao za 30%, dok je hormon osjećaja sitosti opao, objašnjavajući zašto je stalno osjećao glad unatoč velikom unosu hrane.
Skener mozga otkrio je promjene u moždanim funkcijama. Povezala su se područja mozga odgovorna za osjećaj nagrade i automatsko ponašanje, što znači da mu je mozak počeo “naređivati” da jede prerađenu hranu, iako je svjesno to želio izbjeći.
Zabrinutost za djecu
Dr. van Tulleken izrazio je zabrinutost zbog djece u Ujedinjenom Kraljevstvu i svijetu koja često jedu sličnu hranu. Budući da je dječji mozak znatno prilagodljiviji, takva prehrana može imati još ozbiljnije posljedice.
Zaključak? Iako pržena piletina ili smrznuta pizza mogu biti primamljivi, najbolje je ograničiti unos visoko procesuirane hrane zbog njezinog dugoročnog utjecaja na zdravlje.