Dvije djevojke Zahra i Zeinab iz Libanona gostovale su prije nekoliko godina na televiziji LBC Europe kada su pričale o svojim teškim iskustvima u braku na koji su bile prisiljene sa samo 14 godina.
Mlada muslimanka Zahra sklopila je prisilni mut’a brak sa 40-godišnjim Muhammedom, dok je Zeinin suprug Ebu-Hasan imao 35 godina.
Nakon svih nedaća i patnji koje su ih zadesile, ove mlade djevojke, koje danas imaju 20 godina, odlučili su javno progovoriti kako bi ukazali na sve probleme koje ovakva vrsta ugovorenog braka sa sobom nosi i koliko može biti traumatična i destruktivna za tako mlade djevojke.
U videu koji je postao viralan na društvenim mrežama imamo priliku čuti Zahrinu strašnu ispovijest, a u trenutku javnog istupa imala je samo 16 godina, bila je trudna i razvedena.
“Kada želi spavati sa mnom, radio je to brutalno i na silu, kao životinja. Patila sam od prvog dana. Udario bi me kad bih obukla bijelu haljinu (simbol čistoće i nevinosti). Rekla sam koliko me to boljelo, otišla sam kod svojih, plakala sam, ali on nije obraćao pažnju”, ispričala je tada tinejdžerica.
14-year-old girls Zahra and Zeinab forced into Muta’a marriages with 40-year-old Mohammed and 35-year-old Abu-Hasan.
They share their painful story: “We are like a bag of chips; the old Muslim men open it, eat from it, and throw it away.”Plight of little girls in Lebanon 🇱🇧 pic.twitter.com/382XUtJFMu
— Shunya (@Shunyaa00) December 14, 2024
“Majka me je zamolila da poštujem pravila”
Na pitanje voditelja kako su njezini roditelji reagirali kada im se požalila, mlada Zahra je priznala da nije imala pravu podršku.
“Otac me tješio i govorio mi da izdržim još malo i da će promijeniti ponašanje prema meni. Međutim, ništa se nije promijenilo, samo je postalo gore i još brutalnije. Majka s nama o tome nikada nije razgovarala. Rekla je da smo mi mladenci i da samo trebamo poštovati pravilo prve bračne noći”, izjavila je, a odmah potom i bolna ispovijest:
“Osjećala sam se poput vrećice čipsa. Pojedi to i baci.”
Mut’a brak – privremeni ugovoreni brak
Mut’a brak je zapravo privremeni brak koji je priznat u nekim šiitskim muslimanskim zajednicama. Može trajati od nekoliko sati do nekoliko godina, ovisno o dogovoru strana koje stupaju u brak. Teološki, mut’a brakovi su zamišljeni kao način reguliranja intimnih odnosa unutar vjerskih pravila.
Takvi brakovi formaliziraju vezu i daju privremeni ugovor o pravima i obvezama, ali kritičari, uključujući mnoge pripadnike islamske vjere, smatraju da se mut’a brakovi često koriste za opravdavanje iskorištavanja žena i djevojaka, pa čak i seksualnog nasilja.