Mnogi imaju pametne telefone nadohvat ruke cijeli dan, svaki dan, pa zašto ne bismo i mi? Ali ekrani mogu uništiti brak, a u nastavku donosimo na koje načine.
Oslanjamo se na pametne telefone za puno više od telefonskih poziva i slanja poruka. Ovaj nevjerojatni uređaj omogućuje nam pristup bankarstvu, e-pošti, svjetiljki i kameri. Ali to nije sve … Dodajte televiziju, računala i tablete u mješavinu i vidjet ćete koliko se oslanjamo, ne samo na tehnologiju, već i na zaslone. Postavlja se pitanje: može li pretjerano vrijeme ispred ekrana uništiti brak?
Jednostavan odgovor je da, naravno, može – prekomjerna količina gotovo bilo čega može biti destruktivna. Istražimo neke konkretne razloge zašto ekrani mogu uništiti brak i razmislimo o praktičnim načinima kako to izbjeći.
Phubbing
Phubbing je izraz koji se koristi za opisivanje osobe s kojom se nalazite, a koja vas omalovažava usmjeravajući svoju pažnju na svoj telefon umjesto na vas. Svi smo vidjeli par zajedno na večeri, a jedan ili oboje imaju glave zabijene u telefone. Iako ne bismo trebali pretpostaviti da par ima nesretan brak, svi bismo trebali biti svjesni mogućnosti prekida veze kada to postane norma.
Ako ustanovite da ste više zainteresirani za listanje društvenih medija, čitanje naslova ili provjeru poruka nego za interakciju sa supružnikom, postoji problem – problem koji bi, ako se ne riješi, mogao dovesti do uništenja. Kada ste sa svojim supružnikom, budite sa svojim supružnikom. Ograničite sve druge interakcije.
Nepotrebni troškovi
Jedna od glavnih stvari oko koje se parovi svađaju je novac; vjerovali ili ne, ekrani mogu doprinijeti ovoj ionako osjetljivoj temi. Koliko potrošiti na uređaje i aplikacije može biti izvor napetosti i problema.
Mnogi se sve teže odupiru online kockanju i gomilanju dugova zbog online igara. Otkriće da je vaš supružnik ugrozio vašu financijsku situaciju zbog ovih navika može biti razorno.
Laskanje i prihvaćanje
Društvo nas je naučilo da svoju vrijednost procjenjujemo prema broju pratitelja koje imamo na društvenim mrežama. Osjećamo se super kada naši pratitelji lajkaju naše objave i angažiraju se s komentarima istomišljenika. Nažalost, za mnoge je ovaj oblik potvrde postao daleko ispunjeniji od potvrde supružnika.
Kada se to dogodi, prirodno je iskušenje njegovati online odnose koji daju osjećaj svrhe. A kako njegujemo odnose? U njih ulažemo što je moguće više vremena, što posljedično dovodi do sve manje brige o braku.
Prvo i najvažnije, trebamo pronaći svoj identitet u Kristu i svoju potvrdu u žrtvi koju je on podnio za nas. Drugo, njegujte savez koji ste sklopili sa svojim supružnikom. Neka vaša ljubav i odanost Gospodinu i jedno prema drugome ispune vaš život.
Loša komunikacija
Laž koju nas je naša kultura naučila je da je prihvatljivo reći točno ono što mislite drugoj osobi u digitalnom obliku, bez ikakvog obzira prema njezinim osjećajima. Ovaj destruktivni trend uvukao se u mnoge brakove i potaknuo parove da si međusobno šalju poruke preko društvenih mreža i aplikacija.
Svi smo čuli da je 90% komunikacije neverbalno. Zato, neka vaš supružnik čuje vaš glas, vidi vaše lice i čuje kako riječi izlaze iz vaših usta. To će doprinijeti vašem braku.