Britanski parlament podržao zakon o potpomognutom samoubojstvu

Nakon žestoke rasprave u Donjem domu britanskog parlamenta, 330 zastupnika je glasalo za zakon, a 275 protiv zakona o “Terminalno bolesnim odraslim osobama (Kraj života)”.

Zakon bi omogućio punoljetnim mentalno sposobnim, ali terminalno bolesnim odraslim osobama u Engleskoj i Walesu, za koje liječnici procijene da imaju šest ili manje mjeseci života, pravo da sami odluče okončati svoj život uz liječničku pomoć, prenosi Reuters.

Oni koji podržavaju prijedlog zakona tvrde da se radi o skraćivanju života neizlječivo bolesnih osoba, kojima se tako daje više kontrole nad vlastitim životom. Protivnici zakona ističu da bi ranjivi bolesnici mogli htjeti završiti svoje živote zbog straha da će inače biti teret svojim obiteljima i društvu.

Pred Britancima je daljnja rasprava

Zakon mora proći još nekoliko prepreka u parlamentu i neće se ponovo naći pred zastupnicima do travnja, piše The Guardian.

“Nakon toga o njemu moraju ponovno glasovati zastupnici i mora proći kroz Dom lordova”, piše u novinama. “Ako postane zakon, postojat će dvogodišnje razdoblje provedbe.”

Prijedlog zakona je doveo je do rasprave na nacionalnoj razini u Britaniji, u koju su se uključili bivši premijeri, religijski vođe, bolničari, suci, osobe s invaliditetom kao i ministri u laburističkoj vladi premijera Keira Starmera. Sam premijer Starmer podržao je prijedlog zakona, iako su neki visoki članovi njegove vlade glasali protiv.

Oni koji podržavaju zakon okupili su se danas ispred parlamenta. Njima se nakon rasprave pridružila i Leadbeater koja je predstavila zakon.

Što kažu protivnici zakona?

Zastupnica Demokratske unionističke stranke (DUP) Carla Lockhart, koja je govorila i glasala protiv zakona, rekla je za BBC da je “danas vrlo razočaravajući dan”.

“Došlo je do monumentalne promjene u načinu na koji cijenimo život diljem Ujedinjenog Kraljevstva. Međutim, nismo slomljeni – nastavit ćemo se boriti protiv ovog zakona u svakoj fazi“, kaže ona.

Laburistička zastupnica Rachel Maskell, koja je također protiv zakona, tvrdi da su “mnogi ljudi danas glasali za zakon jer žele veći razgovor u fazi odbora”. Za BBC je rekla da je zabrinuta zbog “utjecaja koji će ovo imati na ljude s manjim sredstvima” te zbog rizika od prisile ako to postane službeni zakon.

BBC je objavio reakciju jedne čitateljice. Mary Maycock iz Swindona je “užasnuta i potpuno šokirana” jer je ovakav prijedlog zakona prošao. Naime, ona je bila u četvrtoj fazi raka i imala je 50 % šanse da preživi šest mjeseci kada joj je prvi put dijagnosticirana prije 13 godina. Sada je zabrinuta za ljude u njezinoj situaciji.

“Šest mjeseci bilo je subjektivno, na temelju mišljenja liječnika. Kako možete donijeti ovu odluku na temelju mišljenja? Borila sam se za život, a ovo će ovu borbu učiniti još težom”, rekla je.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!