Otkrivena ploča stara 3000 godina koja bi mogla otkriti lokaciju Noine arke

Znanstvenici su dešifrirali 3000 godina staru babilonsku glinenu ploču koja bi mogla otkriti lokaciju Noine arke.

Ova ploča, poznata kao Imago Mundi, čuva se u Britanskom muzeju od 1882. godine, nakon što je otkrivena na području današnjeg Iraka. Na njoj je prikazana kružna karta svijeta, s drevnom Mezopotamijom u središtu, okruženom “gorkom rijekom” za koju su Babilonci vjerovali da okružuje svijet.

Veza s biblijskom pričom

Dr. Irving Finkel, asistent kustosa za drevno mezopotamsko pismo u muzeju, predvodio je tim znanstvenika koji je proučavao ploču. Prema njegovim riječima, ploča sadrži mnogo informacija, unatoč oštećenjima.

Na ploči je označeno područje pod nazivom “Urartu”, što je zanimljivo jer se u Bibliji navodi da se Noina arka zaustavila na planinama “Ararat”. Hebrejski naziv “Ararat” zapravo je ekvivalent asirskom nazivu “Urartu”.

Biblijska priča opisuje kako je Bog naredio Noi da izgradi veliku arku kako bi spasio svoju obitelj i po dvoje svakog životinjskog para od katastrofalnog potopa. Nakon 150 dana potopa, arka se zaustavila na “planinama Ararata” (Postanak 8,4).

Dr. Irving Finkel drži ploču, Snimka zaslona: YouTube

Putne upute na ploči

Jedan od odlomaka na ploči daje upute za putovanje: prolazak “sedam liga” kako bi se vidjelo nešto “debelo poput parsiktu-posude”. Zanimljivo, izraz “parsiktu” pronađen je samo na još jednoj babilonskoj ploči koja opisuje brod koji je preživio Veliki potop.

Prema dr. Finkelu, ako bi netko slijedio ove upute, mogao bi naići na ostatke povijesnog broda koji je spasio sav život na svijetu za budućnost.

Povezanost babilonskih i biblijskih priča

Otkriće ne samo da pruža moguću geografsku lokaciju Noine arke, već također ukazuje na duboku povijesnu povezanost između babilonskih i biblijskih narativa. Babilonci su, prema dr. Finkelu, ovu priču smatrali povijesnom činjenicom.

Britanski muzej objavio je video u kojem dr. Finkel detaljno objašnjava ovo izvanredno otkriće.

Geološka formacija u Turskoj

U suvremenoj Turskoj istraživači su identificirali geološku formaciju poznatu kao Durupinarova formacija, koja odgovara biblijskim dimenzijama Noine arke. Ova formacija, duga 162 metra, privukla je veliku pozornost znanstvenika.

Istraživanja provedena 2014. i 2019. godine pomoću radara otkrila su “zanimljive kutne strukture” koje nisu uobičajene u prirodnim geološkim formacijama. Znanstvenici sa Sveučilišta u Istanbulu otkrili su glinaste tvari i morske materijale u tlu, dok su uzorci stijena i tla s lokacije datirani na između 3500 i 5000 godina, što se podudara s biblijskom kronologijom. Unutar formacije pronađene su i velike količine okamenjenog drveta.

Ova formacija, smještena blizu planine Tendürek, samo 29 kilometara od vrha planine Ağrı (biblijski Ararat), izaziva interes i znanstvenika i vjernika.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!