Francuski medijski regulator izrekao je kaznu od 100.000 eura televizijskom kanalu CNews zbog tvrdnji iznesenih u emisiji da je pobačaj glavni uzrok smrti u svijetu.
Kontroverzna statistika
Sporna izjava izrečena je u veljači 2024. tijekom emisije “En quête d’esprit”, koju vodi Aymeric Pourbaix. Emisija, usmjerena na katoličku publiku, prikazala je infografiku koja je pobačaj svrstala kao vodeći uzrok smrti u svijetu s procijenjenih 73 milijuna slučajeva godišnje. To bi činilo 52 % svih smrti, daleko više od raka (10 milijuna) i bolesti povezanih s pušenjem (6,2 milijuna).
Reakcije i kritike
Ova tvrdnja naišla je na žestoke osude, osobito među zagovornicima prava na pobačaj, koji tvrde da se fetus ne može smatrati živim bićem, pa se stoga pobačaj ne može definirati kao uzrok smrti. Kanalu CNews, poznatom po konzervativnom usmjerenju i vlasništvu katoličkog biznismena Vincenta Bolloréa, upućene su optužbe za pristrano izvještavanje.
Francuski regulator Arcom pokrenuo je istragu, optužujući kanal za kršenje obveze poštenja i objektivnosti u prikazivanju informacija. Prema njihovom obrazloženju, CNews je prekršio standarde odgovornog novinarstva.
Politički kontekst
Kritike su dobile i političku dimenziju. Izjava u emisiji poslužila je kao argument za uključivanje prava na pobačaj u francuski ustav, što je ostvareno nekoliko mjeseci kasnije. Predstavnici vlasti tvrdili su da je ovakvo izvještavanje opasno i potiče polarizaciju javnosti.
“Činjenica, a ne mišljenje”
Jean-Marie Le Méné, predsjednik Fondacije Jérôme Lejeune, osudio je odluku regulatora, smatrajući je oblikom cenzure. U tekstu za tjednik Valeurs Actuelles, Le Méné je istaknuo: “Izjednačavanje abortiranog fetusa s mrtvom osobom postavlja pitanje moralne opravdanosti samog pobačaja. Zabranom da se o pobačaju govori kao o činu oduzimanja života štiti se sustav koji je temeljen na negiranju stvarnosti.”
Dodao je kako su podaci o pobačaju kao vodećem uzroku smrti “nepobitna činjenica, a ne subjektivno mišljenje”.
Jedinstven slučaj
CNews i njegov sestrinski kanal C8 jedini su francuski mediji koji su do sada kažnjeni na ovakav način, što je otvorilo raspravu o granicama slobode govora u medijima. Ova kazna ponovno je aktualizirala osjetljive teme poput etičkog izvještavanja, prava na život i uloge medija u oblikovanju javnog mnijenja.