Gouming Martens je sa samo tri godine doživio traumatično iskustvo. Dječak se izgubio na željezničkoj stanici, a roditelji su mislili da ga nikada neće pronaći.
Putovao je iz roditeljskog doma u kineskoj provinciji Jiangsu u rodni grad svoje majke u provinciji Sichuan kada je nestao 1994. godine. Mještani su pronašli dječaka i odveli ga u obližnje sirotište.
Neko je vrijeme boravio u sirotištu, a onda mu je obitelj s drugog kraja svijeta pružila dom. Obitelj koja ga je posvojila u Nizozemskoj nikada nije skrivala istinu o njegovom podrijetlu te su ga podržali u pronalasku obitelji. 30 godina kasnije uspio je u svojoj namjeri.
Dječak je u potrazi za biološkim roditeljima imao punu podršku obitelji, a kako bi ona bila što uspješnija, 2007. godine svi su se zajedno preselili u Kinu kako bi pronašli bilo kakav trag.
Gouming je morao ponovno učiti kineski, koji je s vremenom zaboravio, a i radio je honorarno kako bi si plaćao putovanja u Kinu.
Godine 2012. registrirao je svoje podatke u Udruzi volontera Baby Huijia u gradu Tonghua, koja pomaže ponovno spajanje razdvojenih članova obitelji.
Otprilike u isto vrijeme završio je studij na Sveučilištu u Leidenu u Nizozemskoj. Gouming se zatim preselio u Kanadu gdje je diplomirao lingvistiku na Sveučilištu McGill. Trenutno radi kao stručnjak za AI prepoznavanje govora u Kanadi.
Tužna pozadina priče
Kad se klupko počelo odmotavati, shvatili su da obitelj želi pronaći izgubljenog sina, a ne da su ga namjerno napustili, kako se do tada mislilo. Nažalost, Goumingov otac je preminuo 2009. godine.
Otkriveno je zahvaljujući uzorcima DNK. Naime, njegov brat Gao Xianjun je 2017. tražio od majke da registrira njegov DNK u policiji.
Nakon što je potvrđeno podudaranje DNK, Gouming se ponovno ujedinio sa svojom majkom u veljači ove godine. Posjetio je očev grob u Jiangsuu i upoznao njegovu polubraću, tetke i stričeve.
Ujak mu je čak predao novac koji je njegov otac dobio za rušenje njegove kuće prije mnogo godina i čuvao ga za njega više od desetljeća.
Nakon što je započeo uspješnu karijeru u Kanadi, Gouming je tada medijima rekao da planira barem jednom godišnje posjetiti Kinu kako bi vidio svoju rodbinu s kojom je sada u dobrim odnosima.