Švedska je u ponedjeljak počela dijeliti pamflete svojim građanima, upozoravajući ih da se pripreme za “krizu ili rat” dok sukob Rusije i Ukrajine značajno eskalira.
“Ako dođe kriza ili rat” naslov je brošure koju je nedavno izdala Švedska agencija za civilne slučajeve (MSB), ažurirane verzije brošure koju je Švedska ažurirala pet puta od Drugog svjetskog rata, a posljednji put 2018. godine.
Dokument opisuje moguće krize s kojima bi se Švedska mogla suočiti, uključujući rat, kibernetičke i terorističke napade i prirodne katastrofe, te uključuje savjete kako ostati spreman, kao što su zalihe vode i nepokvarljive hrane.
Švedska se službeno pridružila Sjevernoatlantskom savezu (NATO) 7. ožujka 2024., koaliciji zemalja uključujući SAD i veći dio zapadne Europe koja se temelji na načelu kolektivne obrane, što znači da ako je jedna članica NATO-a napadnuta, sve su one smatrati napadnutim.
Švedska je već isporučila pomoć, uključujući donacije tenkova, Ukrajini kako bi podržala zemlju u ratu s Rusijom.
Kremlj je u ponedjeljak upozorio da odluka američkog predsjednika Joea Bidena da odobri Ukrajini korištenje projektila većeg dometa koje isporučuju SAD dodaje “ulje na vatru” njenog rata.
Tri europske zemlje su počele pripremati građane kako preživjeti rat
Putinovo upozorenje
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov ukazao je novinarima na rujansku izjavu ruskog predsjednika Vladimira Putina u kojoj je rekao da bi olakšavanje ukrajinskog ciljanja Rusije dramatično promijenilo “samu prirodu sukoba”.
“To će značiti da su zemlje NATO-a – Sjedinjene Države i europske zemlje – u ratu s Rusijom”, rekao je tada Putin.
U lipnju je Putin upozorio da bi Rusija, ako NATO dopusti Ukrajini da koristi oružje svojih saveznika, također mogla osigurati rakete većeg dometa svojim saveznicima, poput Sjeverne Koreje.
“Zapadnjaci isporučuju oružje Ukrajini i kažu: ‘Mi ovdje više ništa ne kontroliramo i nije važno kako se koristi’”, rekao je Putin. “Pa, možemo reći i: ‘Nekome smo nešto isporučili — a onda ništa ne kontroliramo.’ I neka razmisle o tome.”
Švedska je signalizirala svojim građanima mogućnost rata početkom ove godine, dok se pripremala postati članica NATO-a. Vrhovni vojni zapovjednik zemlje general Micael Bydén upozorio je švedske građane da se psihički pripreme na mogućnost rata.
Mark Galeotti, viši suradnik na londonskom Institutu Royal United Services, nakon toga je rekao za AFP da se rusko ciljanje na Švedsku ne čini vjerojatnim.