“Moji sinovi imaju dobre plaće, a žive sa mnom. Trebam li ih izbaciti?”: Tražila je savjet, a evo što je dobila

Majka se požalila na sinove koji imaju dobre plaće, a i dalje žive s njom. Ona im kuha, pere i pegla, te se pita treba li nešto poduzeti.

Odlazak djece iz obiteljskog doma nije nimalo lagan ni za koga. Na našim prostorima to je i dalje “aktualno”, pa često možemo vidjeti odraslu djecu koja su financijski samostalna, ali i dalje žive u roditeljskom gnijezdu.

Nije im loše: uvijek imaju skuhano, oprano, ispeglano. No, postavlja se pitanje – je li to normalno? Trebaju li se odvojiti od sigurnosti mame i tate i započeti svoj samostalni život?

Jedna majka nedavno se požalila kolumnistu Eriku Thomasu da njezina dva sina, koja su u dvadesetima, i dalje žive s njom pod istim krovom, a ništa ne doprinose kućanstvu. Pritom, što je najvažnije, obojica su zaposleni i imaju izuzetno dobre plaće. Toliko dobre da bi se bez problema mogli odvojiti i započeti vlastiti život.

Razina njihovih prava i očekivanja je apsurdna. Ne znam kako da ih “izbacim” van, a da ne pokvarimo odnose – rekla je ova majka, prenosi Money Wise.

Kolumnist joj je savjetovao da mora postaviti granice – kako financijske, tako i emocionalne.

Prestanite kuhati za njih i počnite im naplaćivati stanarinu. Financijski teret koji stavljaju na vas može utjecati na vašu mirovinu i kvalitetu života – savjetovao ju je.

Dao joj je pet savjeta za rješavanje ovakvih problema:

  1. Održavajte financijske sastanke. Često u obiteljima nedostaje komunikacije, a djeca najčešće ne znaju koliko je potrebno za održavanje kućanstva. Napravite kućni budžet za praćenje troškova i predložite podjelu obveza.
  2. Potaknite odgovornost. Svaka je promjena teška, pa pružite pomoć i ohrabrenje kako biste djecu naučili da razviju dobre navike.
  3. Uspostavite osnovna pravila. Ovo je ključna stavka. Dogovorite tko će, primjerice, pripremati obroke, tko će organizirati zajedničke večere i kako će se dijeliti prostor i obveze među ukućanima kako bi se zadovoljile individualne potrebe.
  4. Njegujte pozitivno ponašanje. Briga je prirodna, ali ponekad je potrebna dodatna “dresura”. Jedna je žena podijelila primjer kako je hvalila dobro ponašanje svoga muža, a ignorirala loše, što je rezultiralo iznenađujućim promjenama.
  5. Slušajte i jasno istaknite posljedice. Ako se djeca požale na troškove života, pažljivo ih poslušajte, ali im objasnite kako stvari funkcioniraju i zašto. Moraju razumjeti da će ubuduće morati preuzeti odgovornost i suočiti se sa stvarnošću.
0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše ocjenjeni
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!