Komunikacija sa starijim roditeljima često zna biti naporna, a mi možemo počiniti grijeh. Zbog generacijskog jaza nisu rijetki sukobi i nesporazumi raznih vrsta.
Umjetnik Aleksandar Galitski već godinama radi sa starijim ljudima, podučava ih izradi drvenih skulptura ili slikanju.
Ovo su njegova pravila za komunikaciju sa starijim ljudima, tj. s roditeljima:
1. Ne pokušavajte ih promijeniti
Kad smo bili djeca, roditelji su nas izluđivali pričama o dečku iz susjedstva koji ima “sve petice” i koji bez pogovora sluša roditelje.
Sada kada su stariji, vjerojatno da biste ih pokrenuli, često im izgovarate rečenice poput ove: “Susjed hoda svaki dan, a ti cijeli dan sjediš doma.”
Ne pokušavajte ih promijeniti. U tim godinama ne možete promijeniti ljude. Ono što možemo učiniti je prihvatiti ih onakve kakvi jesu. Ako je osoba pušač u osamdesetima, vjerojatno se ne želi odreći cigareta, bez obzira što zna da to za nju nije dobro.
2. Ne krivite sebe
Krivnja dolazi svima nama, prije ili kasnije. Što god se dogodilo, uvijek ćete se u nekom trenutku svog života osjećati kao neuspjeh: niste završili ono što su od vas tražili, nepotrebno ste vikali na njih itd. Nemojte kriviti sebe.
Svatko od nas mora se pobrinuti za sebe i opustiti se. Ako živite kako biste zadovoljili svoje roditelje, na kraju ćete ih kriviti za svoj neuspjeh u životu.
Zašto se nisi udala? Zašto niste rađali djecu? To nije odluka tvojih roditelja, tvoja je. Vi živite svoj život, a oni neka žive svoj.
3. Ne ulazite u sukob
Često se prema starijem roditelju morate odnositi kao prema malom djetetu – strpljivo. Nikada nemojte reagirati na njihovu agresiju, povišen ton ili vrijeđanje. Ako reagirate – gubite.
Saslušajte ih i pokušajte riješiti njihov problem ili uzrok njihove nevolje . Samo tako se nećete osjećati krivima.
4. Ne očekujte da vam komunikacija predstavlja zadovoljstvo
Nervozni su, neraspoloženi ili što već. Oni su samo ljudi. Možda su i u bolovima zbog određene bolesti. Pa ako su ljuti, razgovarajte s njima, ne štedite ih jer su stari.
Što možete učiniti da pomognete svojim roditeljima:
1. Pokažite suosjećanje, ali ne i sažaljenje
Suosjećanje je vrlo važno, ali nemojte se ponašati kao da su bespomoćni i jadni.
2. Budite im podrška
Nikada ne idite roditeljima žaliti se ili kukati. Oni su cijeli život posvetili vašem uspjehu i bit će im jako teško ako vi ne budete zadovoljni.
Daleko od toga da im lažete, ali vi ste mlađi i sposobniji nego oni sada u ovim godinama. Budite im oslonac, tolike su godine vaši.
3. Oprostite
Vrlo je važno da naučite zaboraviti prošlost. Ako danas ne oprostite ocu ili majci, sutra može biti prekasno. Moramo biti dovoljno jaki da oprostimo i počnemo ispočetka.
Uvijek imajte na umu da oni imaju samo vas i bez obzira koliko ste stari ili uspješni, za njih ste samo njihovo dijete.