Arheolozi iskopali ranu crkvu staru 1.600 godina

Međunarodni tim arheologa otkrio je kršćansku crkvu u Egiptu, staru više od 1600 godina, zajedno s neočekivanim ljudskim ostacima.

Prema Newsweeku, ruševine su pronađene na lokalitetu Trimithis, drevnom gradu blizu oaze Dakhla u Zapadnoj pustinji Egipta, važnom naselju tijekom rimskog razdoblja, od 30. pr. Kr. do muslimanskog osvajanja 641. godine.

Mjesto je poznato po dobro očuvanim građevinama, uključujući hram, kupalište i ukrašenu vilu.

David Ratzan, direktor Amheida iskopavanja za Institut za proučavanje drevnog svijeta Sveučilišta u New Yorku, objasnio je važnost crkve iz sredine četvrtog stoljeća, opisavši je kao “jednu od najstarijih crkava namjenski izgrađenih za bogoslužje u Egiptu”.

Smatra da stil crkve, oblikovan prema rimskim javnim zgradama, simbolizira novostečeno samopouzdanje kršćana za gradnju javnih prostora za bogoslužje.

Iskopavanja su pokazala da je zbog erozije preživio samo dio originalne crkve, s ostacima prizemlja, kriptama ispod istočnog dijela, temeljima i pridruženim prostorijama.

Izvanredno, na podu je pronađen dio urušenog stropa, koji pruža uvid u dekorativni stil tog razdoblja.

Jedno od najzanimljivijih otkrića bili su ostaci 17 osoba, među kojima su žene i djeca, pokopani u crkvi.

Ovo je neuobičajeno s obzirom na patrijarhalnu prirodu rimskog društva tog vremena.

Od pokopanih u kriptama, barem sedam su bile žene, a osam su bila djeca ili adolescenti, što ističe važnost žena u ranom kršćanstvu.

Kripte su značajne jer predstavljaju najstariju poznatu crkvenu strukturu u Egiptu izgrađenu s namjerom da sadrži pokopne prostore.

Ostaci su još uvijek pod ispitivanjem, što bi moglo otkriti više o identitetima i vezama pokopanih.

Ratzan vjeruje da će ovo otkriće igrati važnu ulogu u proširivanju razumijevanja ranog kršćanstva i njegovih arhitektonskih praksi.

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše ocjenjeni
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!