Ovaj popis nema namjeru bilo koga natjerati da se osjeća krivim, već da nas potakne da uvidimo da Bog želi živ odnos s nama. Ovih 6 znakova govore da ne napredujemo u našem odnosu s Bogom.
Znamo da je Bog strašan, beskonačan, svemoćan, a da su Njegovi putovi i misli daleko iznad naših (Izaija 55, 8-9). Ipak, odlučio je poniziti se da bude jedno s nama, kako bismo ga mogli upoznati. Odražava li način na koji se odnosimo prema Njemu svetu znatiželju da proniknemo u dubine onoga tko je On?
1. Ne očekujemo da ćemo susresti Boga u Njegovoj Riječi
Kada ste se zadnji put zaista osjećali potaknuto nekim biblijskim retkom?
Možemo biti krivi što se “isključujemo” kada naiđemo na one poznate biblijske odlomke koji se pojavljuju u svakoj drugoj propovijedi ili dnevnom čitanju Biblije.
Možda je naše čitanje Biblije postalo samo rutina kroz koju prolazimo dan za danom kako bismo ispunili svoju “kvotu”. Ako doista vjerujemo da je Biblija živa i djelotvorna Božja Riječ (Hebrejima 4, 12), kako možemo ne pozvati Boga da upotrijebi svoju Riječ da pretraži naša srca i otkrije područja u našim životima koja trebaju obrezivanje?
PROČITAJTE: 5 znakova da je vaš odnos s Bogom narušen
Zamolimo Boga da nam se obrati svaki put kad otvorimo Njegovu Riječ, da nam pomogne shvatiti da to nije samo čitanje knjige, već pristup Njegovom srcu i umu za nas. Budimo spremni sjediti i čekati dok dolazimo pred Njega, i dopustimo Njegovoj Riječi da oblikuje naša srca, perspektive i svrhe.
2. Našu vjeru više oblikuju društvene mreže nego Božja Riječ
Zahvaljujući internetu i društvenim mrežama, sada imamo Božju Riječ i mnoštvo kršćanskog sadržaja nadohvat ruke. No, u isto vrijeme, ova nam je pogodnost olakšala odvraćanje pažnje od stvarnog čitanja Božje Riječi, osobito kada toliko obavijesti i poruka privlači našu pozornost.
Kao rezultat toga, mnogi od nas završe s nepotpunim (i nezrelim) razumijevanjem Božje Riječi i razviju plitke korijene, što se vidi u našem razočaranju kada Božji odgovori na naše molitve ne izgledaju kao što očekujemo ili kada naš duhovni život ne odgovara slici pobjedničkog kršćanskog života koju vidimo na Instagramu ili Facebooku.
Nemojmo se zadovoljiti brzim podsjetnicima na internetu. Pozovimo Duha da obrađuje tlo naših srca kako bi se Božja Riječ ukorijenila i bogato nastanila u nama.
3. Naše molitve zvuče kao popis zadataka za Boga
Vrijeme molitve može biti dosadno – osobito kada sjedite u sobi s drugim kršćanima i svi imate zatvorene oči, pokušavajući se usredotočiti na dugačak popis molitvenih stavki, zar ne? Mnogi se pitaju zašto uopće trebamo moliti kada Bog već zna što nam treba? Ali, ako proučavamo molitve u Bibliji, vidjet ćemo kako su biblijski likovi drugačije gledali na Boga. Njihove molitve nisu bile samo prilika da izliju Bogu ono što osjećaju ili proživljavaju, nego i da ga zamole da otvori njihove duhovne oči i proširi njihov duhovni vid.
Kada smo zadnji put molili za duhovno znanje i uvid – da možemo upoznati Božju ljubav koja nadilazi znanje, da možemo postati sve sličniji Njemu na svim našim putovima? Kada smo zadnji put molili za prilike da služimo svojim voljenima i da vidimo Božju moć na djelu u njihovim životima?
4. Zadovoljni smo živjeti od tuđe vjere
Mnogi od nas su u nekom trenutku sa zavišću gledali druge vjernika koji su izgledali “dublje” ili “daleko” u vjeri.
Ako ste odustali od rasta u svojoj vjeri, misleći da je potrebna “posebna vrsta” vjernika da bi došli do te razine, 2. Petrova 1, 3 ohrabruje nas ovom istinom: “božanska nas je snaga njegova obdarila svime za život i pobožnost.” Ta ista snaga koja je osnažila sve te druge “supervjernike” dostupna je i nama!
PROČITAJTE: Molitva za dublji odnos s Bogom
U Jeremiji 29, 13 Bog obećava da ćemo Ga pronaći ako ga budemo tražili svim srcem. On želi da ga tražimo, da ga susrećemo “licem u lice” i da hoda blizu nama.
Nemojte se zadovoljiti znanjem o Bogu iz druge ruke – iskreno Ga tražite u Bibliji i vjerujte da će vam biti jednako stvaran kao što je bio Abrahamu, Izaku, Jakovu, Josipu … i generacijama vjernika koje su došle nakon njih.
5. Ograničavamo vrijeme s Bogom na određeno vrijeme u danu i tjednu
Znamo da je Bog s nama cijelo vrijeme, ali užurbanost života navela nas je da odredimo i ograničimo vrijeme s Njim samo na nedjeljna bogoslužja ili “jutra” ili “noći” kada smo jedva budni ili imamo dovoljno energije da provedemo kvalitetno vrijeme s Njim.
Što više guramo Boga na margine naših života, to više gradimo svoj život na temeljima samodostatnosti i neovisnosti, oslanjajući se na vlastitu snagu i resurse u svemu što radimo. A kada to radimo, mogli bismo se početi osjećati kao da je provođenje vremena s Bogom samo još jedan obavezan sastanak na koji moramo doći.
6. Radije rastemo i obožavamo Boga u izolaciji
Biblija je jasna: ne možemo duhovno rasti u izolaciji. Hebrejima 10, 23-25 govori nam da razmotrimo kako možemo poticati jedni druge na ljubav i dobra djela i da ne odustajemo od zajedničkih sastanaka.
Svi se suočavamo s vremenima obeshrabrenja, kada nam je teško vidjeti i razumjeti što bi Bog mogao činiti u našim životima. Dolazimo u iskušenje da se pokolebamo u svojoj vjeri ili zapitamo je li Bog doista onakav kakvim se predstavlja. Tijekom takvih vremena očajnički nam je potrebna podrška braće i sestara u vjeri da nas podsjeti na vremena kada je Bog bio vjeran i milostiv.