Talijanski znanstvenici su potvrdili vjerovanje vezano za Isusa, odnosno platno kojim je bilo umotano njegovo mrtvo tijelo.
Inače, ovo pogrebno platno za koji mnogi vjeruju da potječe iz groba Isusa Krista zbunjuje svijet već stoljećima!
Torinsko platno prvi je put izložen oko 1350. godine i hvaljeno kao pogrebno platno korišteno za umotavanje Kristovog tijela nakon raspeća. Na platnu nalazi se blijed obris prednje i stražnje strane bradatog muškarca, a prema mnogim vjernicima, to je Isusovo tijelo čudesno utisnuto na tkaninu.
Istraživanje iz osamdesetih godina prošlog stoljeća pokazalo je da je tkanina nastala stoljećima nakon Kristove smrti. Međutim, talijanski istraživači, koristeći novu tehniku datiranja materijala, potvrdili su da je pokrov ipak proizveden u vrijeme Isusa, prije otprilike 2.000 godina, prenosi Daily Mail.
Navode da činjenica kako se vremenske linije podudaraju daje vjerodostojnost ideji da je blijed obris čovjeka s prekriženim rukama trag Isusovog krvavog tijela.
Biblija spominje da je Josip iz Arimateje umotao Isusovo tijelo u platno i stavio ga u grobnicu.
Umjetnik inspiriran Torinskim platnom prikazao kako je zapravo izgledao Isus Krist
Platno se čuva u katedrali u Torinu
Pogrebna tkanina zaokupila je maštu vjernika i skeptika otkad je prvi put predstavljena javnosti. Francuski vitez Geoffroi de Charny poklonio je tkaninu crkvi u Lireyu, proglasivši je Svetim pokrovom. Od 1578. godine, platno se čuva u kraljevskoj kapeli katedrale Svetog Ivana Krstitelja u Torinu.
Mnogi vjeruju da se na tkanini vide blijedi smeđkasti obrisi mršavog čovjeka s upalim očima, visokog nešto više od metar i pol. Oznake na tijelu također odgovaraju Isusovim ranama od raspeća spomenutim u Bibliji.
Tim međunarodnih istraživača 1988. godine analizirao je mali dio pokrova koristeći datiranje ugljikom i utvrdio da je tkanina proizvedena između 1260. i 1390. godine. Neki stručnjaci tvrde da autentičnost platna više ne treba osporavati, ističući da je napravljeno od lana uzgojenog na Bliskom Istoku.
Tim je analizirao osam malih uzoraka platna
Nedavna studija talijanskih znanstvenika koristi tehniku širokokutnog raspršenja rendgenskih zraka za mjerenje prirodnog starenja lanene celuloze. Tim je proučavao osam malih uzoraka tkanine iz Torinskog platna i usporedio ih s drugim platnom iz Izraela, koje datira iz prvog stoljeća.
Zaključili su da je Torinsko platno vjerojatno staro oko 2.000 godina, što dovodi u pitanje rezultate iz 1988. godine. Glavni autor studije, Liberato De Caro, izjavio je da bi test iz 1988. godine trebao biti smatran netočnim zbog mogućih kontaminacija uzoraka.
Što vi mislite o Torinskom platnu? Ostavite nam ispod komentar!
Potpuno nebitno – ne trebaju nam materijalni dokazi a još manje relikvije.
Tko ne želi Krista za svog Spasitelja, nikakvi dokazi neće mu koristiti.
Torinsko Platno je autenticno! Platno u koje je Josip iz Arimateje umotao izmuceno i krvavo tijelo nasega Gospidina Isusa Krista. Fizicar F. Tripler bio je misljenja, da je Isus Krist, svojim neutrinskim tijelom, u aktu Uskrsnuca, jednostavno prosao kroz platno ostavivsi konture povrsine tijela na platnu. Ova relikvija je zacjelo jedna od najvrjedniji u RKC , i opcenito u krscanskom svijetu.
Nema nikakve sumnje,naš gospid je živ.I znamo uskoro dolazi.A jeli smo spremni se susresti??
Dragi Isuse nisam nikada posumnjala u tebe, i neću. Vapijem uvijek, i uvijek sam sa tobom.
O Isuse, velik si! U to ne sumnjam. Bože dokazao si mi da postojiš. Bila sam u Torinu prije desetak i više godina, bilo je izloženo platno u koje je Isus bio zamotan. Stala sam ispred njega. Poklonila se i kazala: Isuse Bože moj, ne tražim od tebe ništa osim jedne stvari, da čuvaš mog muža i moje sinove Ivana , Luku i Juru. Istog momenta pustila suzu i istinski sam zavapila i dobila odgovor. Kao da je na mene pao plašt, doslovno od vrha tjemena do pete. Nešto posebno. Nikada ni prije ni poslije nisam doživjela. Bila sam preporođena. Slućajno smo ja i muž otišli u Torino na izložbu, zadnji čas odluka je pala.