Britanski političari žele legalizirati potpomognuto samubojstvo

Lord Falconer, bivši lord kancelar, tvrdi da Britanci s premijerom Sir Keir Starmerom imaju jedinstvenu priliku za promjenu zakona o potpomognutom umiranju.

“Ovo je velika prilika”, rekao je Falconer, ističući kako je većina zastupnika koji su glasovali protiv toga 2015. godine sada napustila parlament.

“Posljednji put kad se o tome glasalo, u Donjem domu parlamenta jasno je prevladalo protivljenje. Ali od 650 zastupnika koji su bili prisutni 2015. godine, 477 ih je otišlo. To je potpuno novi Donji dom s potpuno novom atmosferom, s premijerom koji kaže: ‘Morate odlučiti slobodnim glasovanjem – a ako odlučite u korist, vlada će osigurati da proceduralne smicalice ne osujete zakon.'”

Kako je to izrazila kolumnistica Polly Toynbee, uvijek pouzdani glas za progresivne politike: “To će se pridružiti nizu velikih liberalnih reformi koje se događaju samo pod laburistima.” (Ove reforme uključuju reformu pobačaja i razvoda, prava homoseksualaca, ukidanje smrtne kazne, dekriminalizaciju samoubojstva i reformu zakona o opscenosti.)

Vau! Prvo, dobro pogledajte Kanadu.

Iskustvo Kanade, koja je 2016. legalizirala “medicinsku pomoć pri umiranju” (MAiD), pruža važno upozorenje. Broj smrtnih slučajeva uz pomoć MAiD-a nevjerojatno je narastao – s 1.018 u 2016. na 13.241 u 2022. godini, što čini oko četiri posto svih smrti u zemlji.

Zabrinjavajuće je što se MAiD u Kanadi može primijeniti i na pacijente koji nemaju terminalnu bolest ili pristup odgovarajućem liječenju, što je dovelo do brojnih kontroverzi.

Ovaj brzi porast ukazuje na potencijalne opasnosti legalizacije potpomognutog umiranja, upozoravajući na potrebu za oprezom u donošenju takvih zakona.

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše ocjenjeni
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!