Najvećoj santi leda na svijetu dogodilo se nešto nevjerojatno. Mjesecima se A23a vrti na mjestu sjeverno od Južnog pola, umjesto da juri niz najjaču oceansku struju, kako su mislili znanstvenici.
Stručnjaci kažu da je ledena grdosija, površine 3.900 četvornih kilometara, uhvaćena na vrhu golemog vodenog cilindra koji se okreće.
Oceanografi ovaj fenomen nazivaju Taylorov stup, a moguće je da A23a još godinama neće moći pobjeći njegovom stisku.
“Santa leda obično putuje, razbija se na komade i polako se topi. Ova ne. A23a je santa leda koja odbija umrijeti”, rekao je profesor Mark Brandon za BBC.
Dugovječnost sante leda je dobro poznata. A23a se 1986. odvojio od Južnog pola, ali je ubrzo zapeo u plićaku Weddellova mora. Od tada je svake godine gubio oko 2,5 metra debljine, što mu je omogućilo da se početkom prošle godine oslobodi dna i ponovno pokrene.
U travnju ove godine ušla je u Antarktičku cirkumpolarnu struju koja ju je trebala odnijeti do južnog Atlantika, gdje bi se na kraju slomila i otopila.
Umjesto toga, A23a nije otišao nikamo. Ostao je na mjestu sjeverno od otočja Južni Orkney i rotira se u smjeru suprotnom od kazaljke na satu za oko 15 stupnjeva dnevno.
Najveća santa leda nije se ponovno nasukala jer između nje i morskog dna ima najmanje kilometar vode.
Umjesto toga, zaustavio ga je “vrtlog” koji je 1920-ih prvi opisao izvanredni fizičar Sir Geoffrey Ingram Taylor, pionir u području dinamike fluida i čak sudjelovao u projektu Manhattan.
“Ocean je pun iznenađenja”, dodaje profesor Mike Meredith iz British Antarctic Survey.