Svježa boja dodana je crno-bijelom tekstu Svetog pisma zahvaljujući zajedničkim naporima istraživača koji zajedno rade na opsežnom projektu identifikacije boja u arheološkom tekstilu.
Komad rijetkog tekstila veličine manje od dva centimetra ponudio je najranije ikad pronađene dokaze o korištenju insekata ljuskara za stvaranje crvenih boja.
Fragment je otkriven 2016. u ‘Špilji lubanja’ u Judejskoj pustinji tijekom iskapanja koje su proveli Izraelska uprava za antikvitete (IAA) i Hebrejsko sveučilište u sklopu napora da se osujeti kradljivce starina u utrci za vraćanjem dragocjenosti artefakti.
Tim istraživača predvodili su dr. Naama Sukenik iz IAA-e, te profesori Zohar Amar i David Iluz sa Sveučilišta Bar-Ilan, a podržala ga je Izraelska znanstvena zaklada.
Otkrili su da je 3.800 godina star tekstil sadržavao boju od hrastovih insekata, ili kermesa, koje su identificirali s biblijskom referencom ‘Tola’at Hashani’ (grimizni crv).
U članku časopisa Journal of Archaeological Science: Reports, istraživači su opisali tehnologiju korištenu za analizu boje i kako je ugljik-14 korišten za datiranje fragmenta u razdoblje od oko 1767. do 1954. godine prije Krista u srednjem brončanom dobu.
“Identificiranje boje u drevnom tekstilu postignuto je uporabom tekućinske kromatografije visoke učinkovitosti (HPLC), uređaja koji se obično koristi u biološkim i kemijskim laboratorijima za odvajanje i identifikaciju tvari u malim količinama, a također služi i arheologiji”, napisao je dr. Sukenik.
“Ova napredna analitička metoda omogućila nam je da odredimo podrijetlo boje sve do točne vrste insekta ljuskara.”
Najskuplja boja u drevnom svijetu
Njegova prepoznatljiva grimizno-crvena boja bila je cijenjena kao jedna od najdragocjenijih i najskupljih boja u drevnom svijetu, a postoje brojna spominjanja kermesa, hrasta koji je bio izvor kornjaša, u drevnim trgovačkim dokumentima, uključujući klinaste ploče iz Mezopotamije.
“U Bibliji se boja dobivena iz hrastovih ljuskara naziva ‘grimiznim crvom'”, rekao je profesor Zohar Amar sa Sveučilišta Bar-Ilan.
‘Crv’ se u davnim vremenima koristio kao opći izraz za razne kukce i njihove razvojne faze, a referenca na boju ‘grimiznog crva’ pojavljuje se dvadeset i pet puta u Bibliji.
Često se spominje uz plavu (Tekhelet) i ljubičastu (Argaman), najdragocjenije i najprestižnije boje antičkog svijeta, pojavljuje se u vezi s luksuznom odjećom, tekstilom Šatora sastanka i u drugim kultnim kontekstima.
Unatoč opsežnim pisanim povijesnim dokazima za raširenu upotrebu bojenja ljuskarima u starom svijetu, preživjelo je vrlo malo fizičkih primjeraka kermesom obojene tkanine koja prethodi rimskom razdoblju, a ovaj živopisni relikt posjeduje povijesnu težinu koja opovrgava njegove skromne dimenzije.
Ne samo da pruža izravnu poveznicu sa stranicama Biblije, služeći nam da nas podsjeti da povijesno daleki izrazi koje nalazimo u Svetom pismu predstavljaju stvari koje su bile vrlo stvaran dio njihova svakodnevnog svijeta, nego također nudi uvid u interakcije Izraela sa svijetom.