Mnogi od nas sami su krivi što se ne naspavamo dobro. Prastara izreka ‘pobrinite se da dobijete svojih osam sati’ često nam odzvanja u glavi kada je 1 ujutro, a moramo ustati na posao u 6 ujutro. Nova studija istražila je kako premalo ili previše spavanja može utjecati na zdravlje.
Danski istraživači analizirali su obrasce spavanja 400 osoba s dijabetesom tipa 2. Ovi pacijenti često pate od visoke razine šećera u krvi, što uzrokuje simptome poput pretjerane žeđi, učestalog mokrenja i umora.
Istraživači su otkrili da je 12 posto ispitanika spavalo premalo, dok je 28 posto spavalo previše.
Optimalno trajanje sna je između sedam i devet sati. Nedovoljno ili previše sna može povećati rizik od zdravstvenih problema.
Studija je pokazala da prekomjerno spavanje može povećati mikrovaskularno oštećenje za 31 posto kod osoba s dijabetesom, dok nedovoljno sna može povećati oštećenje za 38 posto.
Istraživači su zaključili: “Kod nedavno dijagnosticiranog dijabetesa tipa 2, kratko i dugo spavanje povezano je s većom prevalencijom mikrovaskularne bolesti u usporedbi s optimalnim trajanjem sna noću. Promjene načina života kod pacijenata s dijabetesom tipa 2 mogu uključivati intervencije u spavanju.”
Tim će predstaviti svoje nalaze na godišnjem sastanku Europske udruge za proučavanje dijabetesa (EASD) u Madridu.
Čak i za one bez dijabetesa, premalo ili previše sna može biti znak kronične bolesti, prema Sleep Foundation. Trebali bismo težiti između sedam i devet sati sna.
Mogući uzroci prekomjernog spavanja:
- Poremećaji spavanja (apneja, nesanica, narkolepsija)
- Depresija i anksioznost
- Pretilost
- Kardiovaskularne bolesti
- Dijabetes
- Kronične boli
- Hipotireoza
Mogući Uzroci Nedovoljnog Spavanja:
- Povećan rizik od dijabetesa tipa 2
- Hormonska neravnoteža
- Veći rizik od pretilosti
- Srčane bolesti
- Oslabljeni imunološki sustav
- Rizik od depresije i anksioznosti
- Kognitivna oštećenja (problemi s pamćenjem i pažnjom)