Prošle godine zabilježeno je ukupno 3.900 prijava sumnji na nuspojave lijekova, prema podacima Agencije za lijekove Republike Hrvatske.
Broj prijava sumnji na nuspojave ostao je na otprilike istoj razini kao i tijekom godina prije pandemije. Tijekom pandemije, prijave su znatno porasle zbog cjepiva protiv COVID-19, ali su se prošle godine vratile na “normalu”.
Najčešće prijavljene nuspojave uključuju mučninu, pretjeranu pospanost, proljev, povišenu tjelesnu temperaturu, svrbež, glavobolju, osip, crvenilo, bolove u trbuhu i povraćanje, što su uobičajene nuspojave sintetskih lijekova.
Osim toga, prijavljen je 71 smrtni slučaj koji se sumnja da je povezan s nuspojavama lijekova. Pretprošle godine zabilježeno je 178 sumnjivih smrtnih slučajeva nakon primjene lijekova i cjepiva.
Analiza podataka pokazuje da je najveći broj prijava sumnji na nuspojave sa smrtnim ishodom vezan uz lijekove za liječenje malignih bolesti i imunomodulatore, slično kao i prethodnih godina.
Većina smrtnih slučajeva odnosila se na pacijente s teškim bolestima poput malignih (karcinoma), nasljednih metaboličkih i kardiovaskularnih bolesti, ili pacijente koji su prošli transplantaciju organa.
Prisutnost teških bolesti otežava procjenu uzročno-posljedične povezanosti između lijeka i nuspojave. Teško je isključiti mogućnost da je smrt prvenstveno nastupila zbog progresije osnovne bolesti, a ne zbog primjene lijeka, naglašavaju iz Agencije.
Prošle godine prijavljeno je 85 slučajeva u kojima je pacijentu bio ugrožen život nakon primjene lijeka (u 2022. ih je bilo 117), dok je hospitalizacija bila nužna u 358 slučajeva (u 2022. ih je bilo 384).