Prilikom nedavnog posjeta Sjevernoj Koreji, ruski predsjednik Vladimir Putin posjetio je rusku pravoslavnu Crkvu Životvornog Trojstva.
Događaj može pokrenuti pitanja kod mnogih – ne manje važno, kako postoji crkva u zemlji u kojoj štovanje Boga može dovesti do smrtne kazne? Open Doors donosi nekoliko odgovora na ta pitanja…
Zašto je Putin posjetio Sjevernu Koreju prvi put nakon 24 godine?
Otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, Putina sve više izolira međunarodna zajednica. Stoga se obratio uskom krugu odmetničkih država kako bi pronašao saveznike voljne podržati ga. Jedan od tih (prividnih) saveznika je Kim Jong-un, vođa Sjeverne Koreje.
Sjeverna Koreja dijeli malu granicu s Rusijom, ima visoku proizvodnju oružja, topništva i projektila i očajnički joj trebaju tehnologija i novac. Prošle je godine Putin obećao pomoći Sjevernoj Koreji s njezinim svemirskim programom, dok je Sjeverna Koreja zauzvrat poslala tisuće radnika u Rusiju. Putinov posjet nastavlja ovaj odnos između dvojice čelnika u koje drugi donositelji odluka diljem svijeta uvelike ne vjeruju.
Što se dogodilo tijekom Putinove posjete Sjevernoj Koreji?
Tijekom svog kratkog posjeta, ruski čelnik je bio počašćen paradama i predstavama. Također je potpisao pakt o uzajamnoj obrani s Kim Jong-unom. Ovaj ugovor kaže da će se dvije nacije međusobno pomagati u slučaju agresije.
Neposredno prije ulaska u avion za Vijetnam, Putin je posjetio Rusku pravoslavnu crkvu. Tijekom boravka tamo zapalio je molitvenu svijeću i razgovarao s nadbiskupom Teofanom, koji je također obavio kratku službu. Nadbiskup je obučen i zaređen u Rusiji od strane Ruske pravoslavne crkve.
Vjera Vladimira Putina: Vjeruje li ruski predsjednik u Boga?
Zašto je Putin posjetio Rusku pravoslavnu crkvu?
Naravno, Putin nije objasnio svoju punu motivaciju – ali stručnjaci vjeruju da postoji nekoliko vjerojatnih razloga za ovo zaustavljanje u njegovom itineraru.
Državni posjeti poput ovih imaju za cilj naglasiti jake veze među zemljama. Ruska pravoslavna crkva u Pjongjangu izgrađena je nakon što je Kim Jong-unov otac, pokojni vođa Kim Jong-il, posjetio crkvu u ruskom gradu Irkutsku 2002. godine. Stoga upućuje na dulju vezu između ovih zemalja.
Putin se javno pozicionira kao pobožni kršćanin i branitelj Ruske pravoslavne crkve, a ovaj se posjet može vidjeti kao naglašavanje tog stava. Pravi Rus je ruski pravoslavac, po njegovom mišljenju. U praksi to znači da su ljudi iz bivših sovjetskih republika – koji su obično muslimani – često diskriminirani u Rusiji.
Putinov posjet također bi mogao imati za cilj da signalizira međunarodnoj pozornici da Sjeverna Koreja ima vjersku slobodu. To je, međutim, daleko od slučaja. To je zemlja u kojoj se kršćani suočavaju s najgorim progonima zbog svoje vjere.
Ako u Sjevernoj Koreji nema slobode vjere, kako bi Putin mogao posjetiti crkvu?
Nakon Drugog svjetskog rata, Sjeverna Koreja postala je sovjetska satelitska država, s komunizmom kao svojom temeljnom ideologijom. Kršćani su pedesetih godina prošlog stoljeća bili žestoko progonjeni, a oni koji nisu uhićeni morali su svoju vjeru držati u tajnosti.
Međutim, Sjeverna Koreja ubrzo se zabrinula za njihov međunarodni ugled i osnovala Korejsku kršćansku federaciju. U Sjevernoj Koreji postoje samo četiri službene crkvene zgrade i sve se nalaze u Pjongjangu. Osim Ruske pravoslavne crkve, postoji Rimokatolička crkva i dvije protestantske crkve.
Iako se čini da oni sugeriraju vjersku slobodu, to je samo paravan. Crkve su ‘prikazne crkve’, koje održavaju crkvene službe samo kada stranci zatraže posjet. Građani Sjeverne Koreje sigurno ne bi mogli tamo prisustvovati ili slaviti Boga.
U stvarnosti, kršćani u Sjevernoj Koreji suočavaju se sa strašnim opasnostima ako se njihova vjera otkrije. Mogli su biti ubijeni ili zatvoreni u radne logore na neodređeno vrijeme. Cijela njihova šira obitelj vjerojatno će biti uhapšena i suočena s istom kaznom. Pa ipak, hvala Bogu, crkva raste – procjenjuje se da u zemlji ima oko 400 000 tajnih kršćana.
Što Putinov posjet crkvi znači za sjevernokorejske kršćane?
I Putin i Kim su ‘snažni ljudi’ koji se snažno oslanjaju na propagandu i ugnjetavanje. Posjet crkvi bio je propagandni trik i neće poboljšati slobode ili živote sjevernokorejskih kršćana. Biblija je još uvijek zabranjena knjiga; kršćani će i dalje biti zatvarani, mučeni i/ili ubijani zbog svoje vjere.