Priča o blizancima Jimu Lewisu i Jimu Springeru, doista je nevjerojatna – ne samo da prkosi izgledima, već i baca svjetlo na jednu od najdugotrajnijih rasprava u znanosti i psihologiji – koliko na nas utječe okruženje u kojem odrastamo, a koliko se nasljeđuje kroz genetiku.
Njihova neobična priča, koja je započela 1940. godine, a svoj vrhunac doživjela krajem 70-ih godina prošlog stoljeća, živo je svjedočanstvo dubokog utjecaja genetike na naše živote koji se ne može tek tako otpisati, iako se često osporava.
Braću su posvojile dvije različite obitelji
Godine 1940. u Ohiju dva dječaka, jednojajčana blizanca, dana su na posvajanje samo tri tjedna nakon rođenja. Braću su posvojile dvije različite obitelji, koje nisu znale ništa jedna o drugoj, a slučajno su obje nazvale svoje nove sinove “James”, skraćeno Jim. Možda se čini kao beznačajna slučajnost, ali to je bio samo vrh ledenog brijega u moru “slučajnosti” koje će se s vremenom iskristalizirati.
Jednog dječaka posvojila je obitelj Lewis iz grada Lima u državi Ohio, a drugog obitelj Springer iz grada Pickawaya, samo 60-ak kilometara od Lime. Iako su braća u osnovi živjela vrlo različitim životima, nemoguće je ne primijetiti niz bizarnih slučajnosti.
Jim Lewis je imao brata Larryja i psa po imenu Toy. Dok je studirao, volio je matematiku i stolarstvo, ali se nije volio baviti gramatikom. Oženio se ženom po imenu Linda, ali su se razveli nakon nekoliko godina. Jim Lewis je imao drugi brak sa ženom po imenu Betty, a par je dobio sina Jamesa Alana. Bio je teški pušač, patio je od čestih migrena i vozio je Chevrolet. Radio je u policiji kao zaštitar.
Jim Springer je imao brata Larryja i psa po imenu Toy. Dok je studirao, volio je matematiku i stolatsva, ali se nije volio baviti gramatikom. Oženio se ženom po imenu Linda, ali su se razveli nakon nekoliko godina. Jim Lewis je imao drugi brak sa ženom po imenu Betty, a par je dobio sina Jamesa Alana. Bio je teški pušač, patio je od čestih migrena i vozio je Chevrolet. Radio je u policiji kao zamjenik šerifa.
Isti interesi i slični poslovi
Ne, ova dva odlomka nisu greškom identična! Sve navedene okolnosti za oba brata su se u potpunosti poklopile, iako to graniči s izmišljotinom! Životi dvojice braće bili su poput odraza u ogledalu.
Jedna od razlika bila je činjenica da je Jim Lewis znao da je odvojen od brata blizanca pri rođenju, dok je Jimu Springeru majka rekla da mu je brat blizanac umro pri rođenju.
Njihovi su se putevi konačno ukrstili 1979., kada su oboje imali 39 godina, nakon što je Jim Lewis došao do bratovih kontakt podataka. Ubrzo su na površinu isplivale sve sličnosti u njihovim životnim pričama.
Njihova je priča fascinirala znanstvenike te su ubrzo postali sudionici veće studije o blizancima koju je proveo dr. Thomas Bouchard sa Sveučilišta u Minnesoti. Braća Jim poduzela su niz testova osobnosti, ispunila upitnike o povijesti bolesti i dala im se proučavati moždane valove.
Nevjerojatne sličnosti u brojnim dimenzijama
Kada su zamoljeni da nacrtaju sliku, braća su nacrtala istu stvar. Njihovi su rezultati bili toliko slični na sva tri testa da je izgledalo kao da je ista osoba dva puta rješavala isti test.
U spomenutoj studiji Bouchard je između 1979. i 1999. pregledao samo blizance koji su bili razdvojeni pri rođenju, točno 137 parova blizanaca, a sam je rezultate ocijenio “revolucionarnim” i “zapanjujućim”.
Naime, pokazalo se da jednojajčani blizanci, čak i kada su odrasli u različitim okruženjima, pokazuju nevjerojatne sličnosti u brojnim dimenzijama, od karakternih osobina do razine inteligencije, pa čak i specifičnih preferencija i hobija.