Bog daje sve što nam je potrebno da živimo pobožnim životom. Evo kako možemo pronaći slobodu u svijetu grijeha i iskušenja.
Stvoritelj, koji je čudesno dizajnirao naša tijela, zajedno sa središnjim kontrolnim sustavom mozga i našim osjetilima, emocijama, vještinama i talentima, zna kako funkcioniramo. Taj isti Bog nas osnažuje da nadvladamo grijeh i kušnju. Istražimo kako će molitva, zajedništvo, služenje drugima, ispovijed i odgovornost s Božjoj Riječju osnažiti otpor zavođenju svijeta.
Ključ za razumijevanje slobode u Kristu
“Dakle, ako vas Sin oslobodi, bit ćete doista slobodni.” (Ivan 8, 36)
Budući da smo ljudi, svakodnevno se suočavamo s iskušenjem, posebno u kulturi sebičnosti, radeći sve što vas čini sretnima bez obzira na moralne ili etičke granice. To može uključivati potragu za bogatstvom, prepuštanje seksualnom nemoralu ili upuštanje u zlouporabu supstanci, a sve pod krinkom osobnog ispunjenja.
Svjetovna perspektiva, uzvikivanje mantre “Samo jednom se živi”, potiče ljude da traže zadovoljstvo i izbjegavaju ograničenja. Ovo stajalište naglašava da donošenje neograničenih osobnih izbora i zadovoljenje vlastitih želja vodi do sreće. Nemanje obveza prema nikome, osim prema sebi, očituje se u stavovima poput izbjegavanja dugoročnih obveza, poput bračnih ili obiteljskih odgovornosti, i odbacivanje zapovijedi Svetoga pisma koje zahtijevaju samodisciplinu ili žrtvu.
Ove svjetovne sugestije slobode vode u ropstvo. Prava sloboda dolazi kroz pokoravanje Bogu i Njegovoj Riječi, koja nas poučava, ispravlja i odgaja u pravednosti i prevladavanju grijeha.
Kako prepoznati i odoljeti iskušenju?
Prepoznavanje iskušenja uključuje svijest o situacijama ili okidačima koji nas navode na grijeh. Odupiranje iskušenju zahtijeva svjestan napor da se pobjegne od tih napasti i osloni na moć Duha Svetoga da ih nadvlada. Na primjer, ako ste u iskušenju pogledati neprikladan sadržaj na internetu, odmah zamijenite iskušenje molitvom.
PROČITAJTE: Kratka molitva za snagu u kušnjama
Sukob između tjelesnih apetita i duhovne čistoće je stvaran. “Otrijeznite se! Bdijte! Protivnik vaš, đavao, kao ričući lav obilazi tražeći koga da proždre.” (1. Petrova 5, 8). Bog osigurava “načine bijega” kada prepoznamo iskušenja, odupiremo se i odvraćamo od njih te se prepuštamo Njegovom vodstvu. “Pokorite se, dakle, Bogu. Suprotstavite se đavlu i pobjeći će od vas.” (Jakovljeva 4, 7).
Svakodnevna molitva je vaše najveće oružje
“Bdijte i molite da ne padnete u napast.” (Marko 14, 38)
Molitva je jednostavno i moćno oružje koje može promijeniti naše mišljenje. To je izravna veza s Bogom, premošćuje jaz između naših misli, riječi, pa čak i naših vapaja bez riječi, koje On savršeno razumije. Neka vam postane navika da se tijekom dana okrećete Bogu, izražavajući zahvalnost dok tražite Božju pomoć u svakoj odluci. Ova rutina nije samo navika, već slamka spasa koja jača naš odnos s Bogom.
Razmotrite priču o Josipu, koji je, unatoč tome što su ga njegova braća prodala u ropstvo, ostao postojan u svojoj vjeri. Dok je upravljao kućanstvom egipatskog službenika Potifara, Josip se suočavao s upornim iskušenjem Potifarove žene. Josipova vjera i oslanjanje na molitvu postali su njegova snaga u ovom trenutku. Kada je zgrabila njegov ogrtač i rekla: “Dođi u krevet sa mnom”, Josip je ostavio svoj ogrtač u njezinoj ruci i istrčao iz kuće (Postanak 39, 12). Ovaj čin otpora, potaknut njegovom vjerom i molitvom, snažno je svjedočanstvo moći molitve i njezine uloge u odupiranju iskušenjima.
Zaronite u Božju Riječ za mudrost
“… odgojila nas da se odreknemo bezbožnosti i svjetovnih požuda te razumno, pravedno i pobožno živimo u sadašnjem svijetu …” (Titu 2, 12)
Dosljedno, uobičajeno svakodnevno čitanje Biblije nužno je za ozbiljnog pobjednika. Konstantno čitanje i primjena Božje Riječi stvara naviku koja prilagođava um Božjoj čistoći, jačajući tako snagu volje. Pojavljuje se ispravno razmišljanje. Oprema nas “da se suprotstavimo đavoljim spletkama” (Efežanima 6, 11). Zamahujući “mačem Duha, koji je riječ Božja” (Efežanima 6, 17), postajemo otporniji na iskušenja.
Prevladavanje iskušenja nije jednostavno. Zahtijeva strpljenje, upornost i strateški pristup utemeljen na Božjoj istini. Isus je rekao: “Blago onima koji slušaju riječ Božju i drže je.” (Luka 11, 28) Unatoč tome što ponekad promašimo cilj, možemo se pokajati, a Isus milostivo oprašta i potvrđuje: “Sada nema osude onima koji su u Kristu Isusu.” (Rimljanima 8, 1)